Design a site like this with WordPress.com
Začít

Gott. Československý příběh

Karla Gotta není nutné představovat, jako výrazný představitel hudebního světa zabodoval nejen doma, ale také v zahraničí, zejména v Německu. Rozhovorů, článků i knih o jeho osobě bylo napsáno velké množství, ať už byl autorem on sám, nebo někdo jiný. Pavel Klusák zpracoval Gottovu hudební kariéru v kontextu našich československých dějin a nebál se zabrousit do vod, které patřičně rozčeřil. Proč? Ukázal mnohonásobného Zlatého slavíka občas jinak, než jak ho známe z Gottových vlastních slov. Autor se přitom opírá o prameny a dokumenty, které kvůli knize pečlivě studoval, přesto může skalním fanouškům a těm, kteří si Mistra adorují, tzv. „šlápnout do hraček“ a rozbít iluze. Nebojte se po knížce nazvané Gott – Československý příběh sáhnout a nahlédnout na Karla Gotta střízlivýma očima hudebního publicisty a poznat bouřlivou etapu našich hudebních dějin.

Publikace je rozdělena do třiadvaceti kapitol, v nichž autor chronologicky popisuje Gottovu hudební cestu od učňovských let až po počátek devadesátých let. Určitě nevynechejte prolog, v němž Pavel Klusák zmiňuje důvody, proč knihu napsal – že v žádném případě nechtěl stvořit o chvalozpěv na idola, ale vytvořit střízlivý, o fakta se opírající portrét oblíbeného zpěváka a české popové scény druhé poloviny dvacátého století.

Obsáhlý počin nazvaný příznačně Gott: Československý příběh je fascinující právě tím, že Karla Gotta vůbec neadoruje. Je objektivní, přitom přináší nesmírnou spoustu zajímavých informací o Gottových kolezích, přátelích, rodině, o tom, jak se k hudbě vůbec dostal a kam ho až zavedla.

Věděli jste, že:

* existují asi čtyři verze toho, jak Karel Gott k angažmá přišel?

* v Las Vegas to ani zdaleka nebylo tak žhavé, jak zpěvák líčil?

* v Německu byl zaškatulkován úplně jinak, než v rodné vlasti – jako zpěvák šlágrů?

* byl v mládí pro jistý delikt choulostivého charakteru zadržen policií?

Těch zajímavostí, perliček, jakož i seriózních informací je mnohem, mnohem víc. Autor je doplnil výpověďmi zainteresovaných osob, přidal úryvky článků, rozhovorů, korespondencí a autentičnost zdůraznil fotkami a výstřižky z dobového tisku.

Vedle precizní práce Pavla Klusáka je důležité vyzdvihnout práci grafiček Ivany Dudkové a Aleny Gratiasové, koláže z dobových fotografií a článků dotvářejí čtenářovo povědomí o životě hudebníků i jejich posluchačů v druhé polovině minulého století.

Jsem ráda, že se mi kniha dostala do rukou, Karel Gott většinu z nás provázel různými etapami života, stal se neodmyslitelnou součástí naší kultury. Dodnes mám v oblibě jeho ranou tvorbu (60. – 70. léta), zatímco ty pozdější hudební počiny nijak extra nemusím. No a Vánoce bez dvou ikonických alb si představit nedokážu vůbec.

Od této knihy nečekejte bulvární zabarvení, byť to tak může na první pohled vypadat. Pavel Klusák Gotta „nedrbe“, představuje příběh tak, jaký opravdu byl. Zpěvák nebyl žádný bůh, jak by se mohlo podle jména zdát, ale obyčejný člověk z masa a kostí, úspěšný muzikant i muž, který občas chybuje úplně stejně jako každý z nás.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Host, knížku můžete zakoupit na eshopu.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: