Design a site like this with WordPress.com
Začít

Povědomá temnota

Eve to v životě neměla lehké. Vyrůstala s bratrem a s matkou v prostředí, které si nechcete představit ani ve snu. Věčně zfetovaná nebo opilá matka nešla nikdy pro ránu daleko. Eve a její bratr Cal si proto byli velmi blízcí a drželi při sobě. Oba se chtěli z bezútěšného života vymanit a žít jinak. Cal se stal policistou, a Evie? Svobodnou matkou samoživitelkou, která se to, čeho se nedostávalo jí samotné, snažila dát milované dcerce, jež pro ni byla vším. Byla, protože jednoho dne se Eve doslova a do písmene zhroutil celý svět. Její milovaná holčička byla zavražděna. Zoufalá matka sebere zbytky posledních sil, aby vraha vypátrala. Uchýlí se dokonce k tomu, aby promluvila s matkou, jíž si držela dlouhá léta od těla. Ale zoufalí lidé dělají zoufalé činy, jak je známo. Evie už nemá co ztratit a ve své urputnosti je ochotná obětovat i sama sebe…

Amy Engel se českým čtenářům představila knihou Dívky z Roanoke, Povědomá temnota je druhým počinem, který nakladatelství Beta vydalo a pro mě osobně je tento román seznamovacím kouskem s autorčinou tvorbou. Hned musím zmínit, že navzdory občas nepříliš příznivým ohlasům jsem byla velmi spokojená,můžu-li toto říct o příběhu s tak bolestnou tematikou, jakou násilná smrt dítěte bezesporu je.

Amy Engel od počátku rozviřuje poměrně ponurou a drsnou atmosféru, se kterou to je jako s deštivým počasím, které nechce ustoupit slunci. V této knize se jasných chvilek nedočkáte, to říkám rovnou. Tohle je pořádně depkoidní záležitost, která zaujme především milovníky seriálu Twin Peaks, filmů Tajemná řeka a Téměř dokonalý zločin. Povědomá temnota je s nimi spojená hned několika společnými rysy – zločin, život na maloměstě, kde vám každý vidí do talíře, sociální rozdíly a skrytá traumata. A především ona výše zmíněná stísněná nálada prostupující děj od první až do poslední věty.

V tomto příběhu se zdánlivě nic neděje, kromě Evieina usilovného pátrání po vrahovi své dcery. V retrospektivě se vrací do minulosti a po částech odkrývá bolestné události života. V ději nejde o akčnost, jako spíš o vykreslení jednotlivých postav a jejich charakterů a vzájemných vztahů, které mezi sebou mají, protože v příběhu hrají dost podstatnou roli. Možná mezi řádky vraha „vyčtete“, já svůj (nesprávný) tip měla a ve finále byla hodně překvapená.

Povědomá temnota nebude četbou pro každého. Je psána hovorovou a obecnou češtinou, která může některé čtenáře tahat za uši, zejména ty, kteří jsou zvyklí na tu spisovnou a používají ji ve vlastním životě. I mně to chvíli dělalo problém, ale vzhledem k sociálnímu prostředí, v němž se odehrává, jsem si poměrně rychle zvykla a zjistila jsem, že má tato mluva své opodstatnění a zvýrazňuje tak charakter příběhu.

Doporučuji tento temný a bezútěšný thriller milovníkům pozvolného napětí, kteří neočekávají velké akce, ale spíše se zaměřují na chování a jednání hrdinů. Za mě to byl příběh, který ve mně zanechal pocit smutku, zmaru a taky uvědomění, jak se máme dobře.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, na jehož eshopu si jej můžete koupit.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: