Design a site like this with WordPress.com
Začít

Moje rudá knížka

Moje rudá knížka. Co to je? Proč na mě valí tolik červené barvy? A nemělo toto slovní spojení jiný význam? Ano, mělo. Červená knížka je známé, dnes už retro pojmenování pro členský průkaz KSČ z dob socialismu, který se pyšnil stejnou barvou. A co je tedy tato Moje rudá knížka zač? Holky (i kluci), zbystřete. Já vím, že se o všem, co se s vaším tělem děje, dočtete na internetu. Ale… Někdy vás informace můžou zahltit i vyděsit. Někdy si prostě chcete zalézt do koutku a nové poznatky vstřebat po svém, vrátit se k něčemu, co vás zajímá, prohlédnout si obrázky a ilustrace tak, jak vám to může nabídnout pouze knížka. Je určená všem kteří se chtějí informovat hravou, zábavnou a vtipnou formou o menstruaci. Ať už jste holky „co to mají“, nebo jejich rodiče či partneři, všichni si můžete připomenout základní znalosti a doplnit další neméně zajímavé věci, které jste o ní nevěděli.

V čem je tato knížka jiná, než ostatní její „souputnice“? Tak především vás nepřehltí suchopárnými fakty. Základní informace dostanete, i ty, které už znáte, ale vše je podáno zábavnou formou. Tak, aby publikace zaujala opravdu všechny. Lenka Blažejová, autorka počinu, je výtvarnice a grafička, takže si pohrála jak s textovou tak i grafickou úpravou.

Kromě notoricky známých informací se dozvíte třeba to, že menstruační krev se používala v lékařství při hojení řezných ran, nebo že v roce 1985 zaznělo v americké reklamě na tampony slovo perioda. Věděli jste, že 28. květen je Mezinárodním dnem menstruace? Že v 19. století panoval názor, že intenzivní studium odčerpává krev z dělohy? To jsou věci, co říkáte?

Publikace je menšího formátu, dobře se s ní manipuluje. Najdete v ní také bonus – záložku. Knížka je laděná do červeno-bílo-černé kombinace, dominuje samozřejmě rudá.

Opravdu, při čtení a prohlížení se nudit určitě nebudete a každý si vybere to své. Číst ji můžou i muži, třeba jim knížka pomůže pochopit, proč jsou holky každý měsíc jako vyměněné a je lepší jít jim z cesty. Moje generace měla dnes už legendární publikaci Děvčátka, na slovíčko, která poprvé vyšla v roce 1970, a pro tehdejší dívky znamenala ve své době opravdu hodně, málokdo se tehdy s rodiči bavil otevřeně o vývoji těla v pubertě nebo o sexu. Dnes, přestože přístup k informacím je v podstatě neomezený, může být knížka zpracovávající tematiku, o níž se ve společnosti příliš nemluví, nápomocná, a ještě se u ní i pobavíte. S humorem a nadhledem jde všechno líp, i ty naše nepříliš oblíbené dny.

Za recenzní výtisk děkuji autorce Lence Blažejové, knížku si můžete pořídit třeba tady.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: