Design a site like this with WordPress.com
Začít

Lidé

Pro spisovatele Matta Haiga mám slabost už od doby, kdy jsem před mnoha lety přečetla jeho vtipnou upířinu Radleyovi – Upíři odvedle a také nádherný román o lásce napříč stoletími Vězeň času. Umíte si tedy představit, jakou radost jsem měla z nabídky nakladatelství Ocelot patřící pod Megaknihy.cz, jestli nechci recenzovat nejnovější počin tohoto autora vydaný u nás. No jasně, Matt je prostě knižní láska (ano, já jich mám víc, ale to se ve světě písmenek může, že jo. )

Kniha má prostý jednoduchý název, jmenuje se Lidé a můžu říct, že se jedná o výstižné pojmenování. Počin je přirovnán ke knize Douglase Adamse Stopařův průvodce po galaxii /viděla jsem pouze filmové zpracování, a už si ho tak úplně nepamatuju, takže úplně srovnávat nemůžu, jen konstatovat, že základní myšlenka je u obou podobná./ Zatímco ve Stopaři je to pozemšťan, který se vydává na vesmírný průzkum, v této knize je to naopak.

Setkáváme se s jakousi bytostí z jiné galaxie, má na zemi důležitý úkol. Aby jej splnila, bere na sebe tělo známého vědce a proniká do jeho světa. Jenže vůbec nechápe, jak lidé „fungují“. Pro jeho druh je život velmi jednoduchý, žádné emoce, žádné stresy, na všechno existují kapsle. I na vstřebávání informací z četby. A tak tento tvor, nyní jako Andrew poznává všechny aspekty lidské existence a zjišťuje, že splnit daný úkol nebude tak lehké, jak se zprvu zdálo.

Román Lidé není jen tak pro každého. Jedná se o román plný filozofických myšlenek a úvah, jímž se jako křehká nit vine téma lásky. Přijde vám to jako klišé? No, možná ano, v podstatě každý milostný motiv je jako mnohokrát ohraná deska. A přece si ji znovu a rádi pustíme.

Matt Haig napsal vtipný a zároveň dojemný příběh, u něhož se zpočátku mračíte, protože onen vetřelec se nechová zrovna ukázkově, posléze se budete usmívat nad tím, jaké mnohdy komické situace nastaly, když se už v Andrewově těle snažil pochopit nástrahy a pasti světa lidí. Postupně spolu s ním projdete proměnou, zjistíte, že se z toho cynického a bezcitného tvora (on za to ale v podstatě nemůže) vyloupl úplně jiný člověk. Tedy pardon, mimozemšťan. Poznává, jací lidé doopravdy jsou, na jeho planetě je vidí jako hamižníky a kariéristy, a on vidí, že mají emoce, že si život umí užívat a že k němu bezpodmínečně potřebují lásku. Trochu mi to připomnělo Malou mořskou vílu, zejména jednou situací, ale tu vám prozrazovat nebudu. Jen se hezky začtěte.

Osobně jsem byla z knížky hodně nadšená, líbí se mi, jak Matt Haig dokáže vážnější náměty aplikovat s lehkostí a zároveň i přinutí zamyslet se. Konkrétně tady zaujmou rady lidem, které jsou velmi trefné a tnou do živého.

Jestli hledáte neotřelou četbu, která není plytká, román Lidé by mohl být tou správnou volbou.

Děkuji Megaknihy.cz, že jsem si mohla přečíst další knížku mého oblíbence. Pokud se chcete začíst taky, můžete si ji pořídit jako dodatečný dárek k Vánocům.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: