Design a site like this with WordPress.com
Začít

Zapomenuté dívky z Paříže

Píše se rok 1946. Společnost se postupně vzpamatovává z následků 2. světové války. Grace žije v New Yorku, kde se snaží začít nový život po smrti milovaného manžela.Jednou si na nádraží všimne opuštěného kufru a nenapadne ji nic lepšího, než se do něj podívat. Najde v něm dvanáct fotografií dívek. Z nějakého náhlého popudu si fotky nechává a roztáčí tak kolo osudu, které ji zavede zpátky do minulosti docela nedávné. Grace pátrá po původu fotek, po osudu oněch tajemných dívek, aniž by tušila, že odkrývá příběhy statečných žen, které za války působily jako agentky britského Oddělení pro zvláštní operace (SOE).

Díky tomuto námětu autorka Pam Jenoff rozehrává druhou časovou linii odehrávající se o dva roky dříve. Eleanor Trigová velí SOE pevnou rukou. Na starosti má výcvik budoucích agentek, špiónek, které byly posílány zejména do Francie. Jednou z nich je i Marie, výborná, co se jazykových dovedností týče, po technické stránce je si však stále nejistá v kramflecích. Eleanor jí ale věří a posílá ji na misi. Stejně tak i jiné dívky, jež pro svou vlast riskují své životy. Co se s nimi po válce stalo?

Od Pam Jenoff mi do sbírky přečtených knih chybí už jen jeden kousek (Světla zimní noci), takže můžu s klidem říct, že se jedná o skvělou spisovatelku, jejíž knížky, které se vesměs odehrávají v kulisách druhé světové války, se skvěle čtou. Autorka umně kombinuje reálné dobové reálie s napínavou zápletkou a milostnou linií, ta nikdy nesmí chybět.

V tomto románu vzdává hold statečným ženám, jejichž předobrazem je Vera Atkinsová, která byla za války činná ve službách SOE. Nebylo lehké číst o osudech hrdinek, které opustily své rodiny, někdy i děti, a vydaly se vstříc nebezpečí. V knize poznáváme, jak těžký byl výcvik, jejž budoucí agentky absolvovaly ve ztížených podmínkách, aby byly připraveny na všechny možné situace, jež je mohly během mise překvapit.

Vyprávění Grace, Marie i Eleanor je stejně tak napínavé jako dojemné. Neumíme si dnes představit, co odbojáři prožívali, jaké emoce je sžíraly a kolik odvahy museli prokázat, a je jedno, zda to byli muži nebo jejich něžné protějšky. Autorka trefně poukazuje na to, jak byly ženy v tomto směru podceňovány, muži si mysleli, že jako špiónky v terénu budou k ničemu. Opak byl pravdou. Držela jsem palce Marii, chápala její pochyby a trnula hrůzou, když byla v nebezpečí. Eleanor je neméně zajímavou postavou. Je napsaná tak, že nevíte, na čem si u ní stojíte, můžete mít sem tam pochyby a nevěřit jí. Prostě vás Pam Jenoff celou dobu udržuje v napětí.

Ze všech doposud přečtených knih z pera Pam Jenoff považuji Zapomenuté dívky z Paříže za nejlepší a a nejemotivnější, dá se říct, že s každým dalším románem autorka zraje jako víno.

Pokud se zajímáte o životy neobyčejných žen, je vám blízká tematika druhé světové války, určitě by vám Zapomenuté dívky z Paříže neměly utéct.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde můžete knížku pořídit.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: