Už zase skáču přes kaluže

Už zase skáču přes kaluže. Dnešní mládeži název této knihy asi moc neřekne, ale my starší a zejména pak naši rodiče a prarodiče, si pamatujeme nezdolného klučinu Alana, který navzdory nemoci dokázal nemožné. Autobiografický příběh spisovatele Alana Marshalla obletěl svět a podmanil si několik generací čtenářů. Nezapomenutelný je také film režiséra Karla Kachyni, v němž hlavní roli ztvárnil Vladimír Dlouhý. Po letech vychází nové české vydání knihy v nakladatelství Portál a já jsem ráda, že jsem se mohla po letech k tomuto románu vrátit.

Když byl Alan Marshall malý chlapec, onemocněl dětskou obrnou. Nemoc na něm zanechala následky, přestože absolvoval náročnou léčbu v nemocnici. Alan věděl, že mnohé je pro něj zapovězeno, žádné běhání, jízda na koni, nebo čutání s kluky na hřišti. Jeho houževnatost a síla byla pohonem, aby se krutému osudu vzepřel po svém, a to se mu podařilo.

Román je koncipován jako autobiografie, a protože se jedná o vzpomínky na dětská léta, nechybí ve vyprávění bezelstnost a čistota, dětská upřímnost i naivita, dodávající příběhu určité kouzlo.

Vypravěčem je Alan, který bez hořkosti a pocitu ukřivděnosti popisuje svůj boj s následky nemoci. Navzdory handicapu prožil krásné dětství plné her i klukovských rvaček.

Chlapec měl nesmírné štěstí, že vyrůstal v harmonické rodině, milován staršími sestrami a obětavými rodiči, kteří před ním nikdy nedali najevo strach a Alana všemožně podporovali. Měl také štěstí na kamarády, ti mu pomáhali a chovali se k němu úplně normálně.

Vyprávění je to poklidné, pomalé, plyne pozvolna. Tím, že je zprostředkováno očima malého kluka, získá si nejen dospělé, ale čtenáře z řad mládeže. Dnešní děti budou asi žasnout, že si Alan s kamarády vystačili bez mobilů, herních konzolí a jiných vymožeností a přesto prožili plnohodnotné dětství.

Román Už zase skáču přes kaluže je nadčasovým počinem, symbolem pro překonávání překážek, a důkazem, že silná vůle, odhodlání a optimismus tyto problémy dokážou přemoci.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Portál, kde si knihu můžete koupit.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s