Útěk

Když se dostanete do područí psychopata, jen těžko budete hledat cestu ven. Kateřina a Anička by o tom mohly vyprávět své. A taky že budou. To, co prožily, byste nechtěli zažít ani v nejhorším snu. Kniha Útěk z pera české spisovatelky Martiny Mouseové líčí šílené životní podmínky, kterým obě hrdinky musely čelit, než se jim podařilo vymanit se ze spárů šíleného despoty a fanatika, jenž byl dokonce jejich velmi blízkou osobou.

Josef Starý svou ženu Kateřinu a dceru Marii Annu psychicky týral od doby, co se Anička narodila. Jakmile dívka završila dospělost, její matka se rozhodla k radikálnímu řezu. Opustí svého muže a začne s dcerou nový život daleko od něj. Pomáhá jí při tom bývalá studentská láska, policista Dominik. Podaří se jí útěk, který plánovala mnoho let?

Martina Mouseová je autorkou několika e-knih (Tamara, Desperátka, Sillicon valley, aktuální Útěk). Pro projekt Čteme české autory jsem recenzovala knihu Tamara, která mě překvapila, četla se velmi dobře. Když mě oslovila samotná autorka s nabídkou knihy k recenzi, neváhala jsem. Vybrala jsem si titul Útěk, upoutal mě tématikou. Ač mu do objemu Tamary chybí mnoho stran, je nabitý akcí a nudit se určitě nebudete.

Právě proto, že je děj našlapaný, hlavní postavy jsou načrtnuty spíše okrajově. Asi nejvíc pozornosti upoutá osoba nejzápornější, Josef Starý, do něhož autorka vetkla zlo v nejryzejší podobě. Anička působí spíše dětským dojmem, pod nadvládou tyranského otce neměla možnost zažít to, co ostatní dívky jejího věku. Její matka Kateřina ve mně vyvolala rozporuplné pocity. Na jednu stranu týraná žena, neschopná vymanit se z mužova područí, na druhou dokázala téměř nemožné, aby své dceři (a vlastně i sobě) umožnila nový začátek. Pořád se mi zdálo, že ve skutečném životě by to buď udělala dřív, nebo to vůbec nestihla, protože tajit před manželem, jemuž jinak nic neunikne, takovou sabotáž několik let, to chce nervy jako z ocele a důmyslnost. Prostě Aničce jsem naivitu věřila víc, než syndrom týrané ženy Kateřině.

Byť Martina Mouseová píše poměrně jednoduchým stylem, podařilo se jí vystihnout nepříjemnou atmosféru panující v domácnosti Starých, občas měl děj téměř hororovou atmosféru, kterou umocnil fanatismus vyšinutého Josefa. Některé věci mi přišly trochu víc přitažené za vlasy, nebo i trochu nelogické, ale na druhou stranu, proč by si to, co filmový režisér, nemohl dovolit spisovatel? Těchto pár drobností příběhu nijak neškodí.

Sledujete původní českou tvorbu, dáváte šanci méně známým autorům a hledáte napětí, akci i trochu romantiky? Tak zkuste sáhnout po příběhu s názvem Útěk, který tato kritéria splňuje.

Za recenzní e-book děkuji autorce Martině Mouseové.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s