Design a site like this with WordPress.com
Začít

Betasamec

Asi si všichni pamatujete legendární Bridget Jonesovou, která do sebe klopila jednu sklenici vína za druhou a počítala kalorie jako zběsilá. Teď je tady Milan, svobodný pětatřicátník. Žije v Praze, pracuje v korporátu, kde dělá, že něco dělá a ve finále vlastně nedělá nic. Večer skočí s kamarády „na jedno“ /rozuměj tři, pět, osm kousků a občas i něco ostřejšího/, dá-li nějaká, střihne si i nezávazný sex. Jeho rána jsou den co den stejná – kafe, cigáro, někdy rohlík, jindy jen filozofické řeči. Den co den Milan jezdí veřejnou dopravou do práce, aby předstíral, že maká. Nejlepší na celém dni jsou kuřpauzy, kde splkne s dost dobrým týpkem Georgem, který přijel z USA, aby se po Praze porozhlédl. Milan netuší, že George je budoucí ředitel firmy a díky Milanově bezelstné upřímnosti zjistí, že podnik jde pomalu ale jistě do kopru. Z Milana udělá ředitele marketingu, má za úkol najít efektivní a rychlé řešení, aby byla firma opět v plusu. Milan dostane pravomoce, megavysoký plat a vlastní asistentku. Co víc si může chlap přát?

Milan je prototyp hrdiny, kterého asi žádná holka doma chtít nebude. Má víc než rád alkohol a je schopen udržovat paralelní vztahy /a pěkně po chlapsku si to zdůvodnit/. Na druhou stranu, na pivko by s ním člověk zašel, je vtipný i trochu bezelstný. Každopádně historky, které prožil, vás opravdu pobaví. Mně se nejvíc líbilo, jak se s kamarády vydal dobýt Ostravu jako pařmen na Stodolní.

V žánru humorné literatury je Betasamec svěžím počinem. Nakolik čerpal autor ze svých prožitků, můžeme jen hádat – spisovatel i hrdina totiž mají stejné jméno – Milan Dohnal. Každopádně se mu povedlo napsat opravdu vtipnou knížku, z níž humor a vtip srší z každé stránky a nesklouzává do nudného stereotypu. Autor má lehkou ruku, není křečovitý, text plyne svižně a dobře se čte. Je psán obecnou češtinou, občas se objeví ostřejší mluva a sem tam nějaký ten vulgarismus, který ale do konceptu zapadá a nepohoršuje. Tohle prostě „odsejpá“, než se nadějete, jste na konci.

Ale abyste si nemysleli, autor naťukl i trochu vážnější téma – to samozřejmě zaobalil do humorného kabátku, ale pokud čtete mezi řádky a vnímáte atmosféru, vycítíte to. Je to okamžik, kdy se Milan stává šéfem oddělení a záleží jen na něm, jak ho povede. Peníze a funkce mění charakter, což na sobě pozná i on, a nakolik ho to poznamená, uvidíte sami.

Přiznám na férovku, že nebýt nadšených kamarádek blogerek, které byly z knížky totálně odvařené, bombardovaly sociální sítě ukázkami a bavily se nad nimi, po Betasamci bych asi nesáhla. Když mi byl nakladatelstvím Beta poprvé nabídnut, říkala jsem si, že to nebude četba pro mě. Díky holkám jsem zjistila, že by mě Betasamec bavit mohl a jeden výtisk tedy putoval dodatečně za mnou. Ještě jednou díky, milá Beto!

Betasamce doporučuji opravdu upřímně, jak mužům, tak ženám. To, co je pro náš „region razovity“ legendární Ostravak, je pro Pražáky Betasamec Milana Dohnala. A nejen pro ně. Chcete-li opravdu neotřelou humornou pecku, sáhněte po něm, stojí to za to.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, na jehož eshopu si knihu můžete koupit.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: