Design a site like this with WordPress.com
Začít

Carrie

Od prvního vydání dnes již kultovního příběhu z pera mistra hororu Stephena Kinga letos uplynulo 48 let. Seznamte se, tohle je Carrie. A zkuste k ní být hodní, přestože je trochu jiná než vy, protože jinak za sebe tahle dívka neručí…

Carrie Whiteové je šestnáct let. Žije s matkou v malém městečku v Maine, studuje na místní střední škole. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby… Kdyby Carriina matka nebyla trochu vyšinutá – náboženská fanatička – a Carrie nenosila nálepku outsidera a podivínky. Dívce chybí všechny trumfy, jimiž se pyšní její spolužačky – krása, šarm a vtip. Je neoblíbená, mládež si z ní dělá legraci a nikdo jí nerozumí. Znáte to, tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Jednoho dne Carriina trpělivost dojde mezí. Po zvlášť traumatickém zážitku šikanované děvče spustí do slova a do písmene apokalypsu, po jejímž skončení v jindy poklidném městečku nezůstane kámen na kameni, shoří spousta domů a zemře hodně lidí, včetně spolužáků Carrie. Já vám to neřekla? Kingova hlavní hrdinka je obdařena paranormálním nadáním – je telekinetička, jež svým pohledem umí rozpoutat peklo – metat kameny, rozžhavit dráty, založit požár. Při čtení útlého Kingova počinu vám bude zatraceně horko, to se vsadím.

Stephen King napsal Carrie jako příběh, v němž si střípky skládáte sami. Od počátku tušíte, že konec kladný nebude, přesto s napětím čekáte, co se z toho všeho vyvrbí. Děj není vyprávěn souvisle, je proložen úryvky z knih (samozřejmě ne skutečných), které byly o Carrie Whiteové napsány, svědeckými výpověďmi a útržky článků z tisku. To vše dává dohromady obraz dívky, která od narození trpěla psychickými problémy, byla šikanována matkou i svým okolím.

Carrie není typickým hororem, byť je plná krve, ohně a nadpřirozených jevů. Je především psychologickou sondou do světa týraného člověka. Jedná se o docela smutné čtení, protože Carrie vám zákonitě musí být líto a přemýšlíte nad ní, jejím jednáním i následným vyústěním příběhu.

Kingovo nepříliš obsáhlé dílko je dnes považováno za kultovní čtivo, kterým započal svou úspěšnou spisovatelskou kariéru, a to ho původně málem zničil! Lehce mysteriózní nádech a téma šikany je v Carrie důmyslně propojeno v čtivý příběh, po němž mohou směle sáhnout i čtenáři, pro něž je Kingova tvorba prozatím velkou neznámou.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, knížku pořídíte na eshopu.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: