Životice. Obraz (po)zapomenuté tragédie

Dnes uplynulo 78 let od životické tragédie. V noci ze 4. na 5. srpna 1944 byli tři příslušníci gestapa zastřeleni partyzány v místní hospodě.
Následná krutá odveta na sebe nenechala dlouho čekat. 6. srpna gestapo zavraždilo šestatřicet mužů ze Životic a jejich okolí. Děti přišly o otce, ženy o milované muže, nebyl čas rozloučit se nebo se připravit… Následovaly další akce, lidé umírali, byli odvlečeni do koncentračních táborů. Malebná vesnička už tak krutě zkoušená nacisty prožívala nejhorší chvíle své historie. Po válce vše pomalu utichalo, o masakru se přestalo mluvit, místním ho připomínal jen památník, kam jezdily děti z okolních škol.
🙏🌹
I já tam se školou jezdila a jako bezstarosté dítko událost nijak nevnímala, to až teď po letech, kdy jsem si o tom mohla přečíst, jen koukám, co se tehdy stalo a jaký dopad měla tragédie na životy místních.
🙏🌹
Díky precizní práci spisovatelky Karin Lednické si nejhorší chvíle životických můžete připomenout i vy v knize, která je napůl příběh, napůl dokument. Právě tato forma čtenáře vtáhne do děje, kdy s bezmocí a šíleným vztekem na některé aktéry sledujete vyvražďovačku, s níž si nezadá ani nejakčnější hra. Bylo mi z toho úzko a nedobře a jsem ráda, že se autorce podařilo získat cenné informace posledních pamětníků a nenechat tak historii spát.
🙏🌹
Své Životice má každý kraj naší republiky, má své hrdiny a bohužel taky zrádce. Neměli bychom zapomínat.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: