Design a site like this with WordPress.com
Začít

Pytel kostí

Kdysi velmi úspěšný spisovatel Mike Noonan se nemůže vzpamatovat z tragické ztráty manželky a nenarozeného dítěte. Uchýlí se do srubu u jezera v Maine, který se ženou užívali jako letní sídlo. Po pár letech sebetrýznění smutkem mu do cesty (a to doslova) vstoupí malá holčička. Mike se k ní i její matce, ovdovělé Mattie upne a pomáhá jim překonávat problémy s tchánem mladé ženy, který využívá svého bohatství i společenského vlivu a chce malou Kyru do výlučné péče. Mike se chtě nechtě stává účastníkem sporu o dítě a taky zjišťuje, že jeho žena, která mu před smrtí zatajila těhotenství, pátrala po něčem hodně zajímavém. Může tento fakt za noční můry, jimiž Mike trpí? A co zvláštní jevy v domě? Magnety na lednici se samy přeskupují a v tichém obydlí, kde žije pouze Mike, je slyšet dětský pláč…

Pytel kostí je jedním z nejdojemnějších románů Stephena Kinga. Kromě klasické duchařiny v sobě skrývá i romantický příběh. Mike je pořád zamilován do zesnulé manželky, přesto cítí, že by Mattie mohla díru v srdci zacelit. Spisovatelovy city jsou vylíčeny jemně a s pochopením pro mužské slabosti. Do příběhu je zakomponován osud černošské zpěvačky nazývané Smějící se Sára, která kdysi dávno žila v Mikeově srubu a přestože je desítky let mrtvá, s dějem pořádně zatočí.

Jak už jsme u Kinga zvyklí, román začíná velmi pozvolna, je hodně popisný, Mikeovo utrpení si spolu s ním prožijete se vším všudy. Přesto autor stále udržuje napětí a správnou atmosféru, kterou rozdmýchává pomocí hororových scén s mysteriózním nádechem. Ty jsou přiměřeně napínavé a ve mně vyvolávaly mrazivé pocity, což oceňuji, protože se u knížek nikdy nebojím. Romantická linie je velmi křehká a dojemná, ať už se jedná o vztah s milovanou manželkou, kdy platí rčení o lásce až za hrob, nebo počínající cit k Mattie. Pytel kostí je jednou z mála knih, kde se milostná a akční linka netlučou a naopak ladí.

Po pomalém rozjezdu i pozvolné jízdě napříč příběhem přichází v poslední třetině knihy smršť a nestačíte se divit, jak s dějem King zatočil, to on umí, probudit čtenářovu pozornost v pravý čas.

Pytel kostí doporučuji všem, kteří hledají lehce mrazivou duchařinu s mysteriózním nádechem.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, knihu zakoupíte na eshopu.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: