Mrazivá krutost

Detektiv Kinsellovou osloví Joseph Madden, který se jí svěří s tím, že ho jeho žena psychicky týrá, zároveň s ní ale nepokrytě flirtuje. Cat ho odkáže na místní oddělení policie, protože si myslí, že se jedná o klasickou manželskou hádku. Ani ve snu by ji nenapadlo, že se s Josephem setká o pár dní později jako s podezřelým z vraždy. Obětí však není jeho žena, ale mladá Australanka, která do Británie přijela na zkušenou. Cat rozkrývá poměrně složitý případ plný lží a nevyřčených tajemství, aniž by tušila, jakou roli v něm samolibý Joseph hraje. Ale ani ona to nemá jednoduché, stejně jako u Maddenových, i její rodinu svírá tíživé tajemství a Cat musí dělat vše pro to, aby jí nezničilo osobní ani profesní život.

Na detektiva Cat Kinsellovou jste mohli narazit už v předchozí knize Malé sladké lži. Pro mě je novinka Mrazivá krutost prvním setkáním se sympatickou Cat. Bála jsem se, že nepochopím souvislosti, protože v podstatě nastoupím do rozjetého vlaku, ale opak byl pravdou. Jak už to u sérií bývá, autor sice připomíná události předchozích knih, ale vždy tak, že pochopíte, oč jde. A stejné je to i u Caz Frearové a její Cat Kinsellové.

Protože thrillerů a detektivních románů u nás vychází přehršel, je důležité, aby v sobě měly něco, co čtenáře zaujme na první dobrou. Potřebujete atraktivní zápletku, charismatické postavy a především musí sednout styl, jakým autor píše. Není nic horšího, než když vás knížka nudí. U Mrazivé krutosti jsem ten pocit neměla. Cat a její kolegové řeší docela zapeklitou vraždu mladé ženy, během které postupně odhalují prohnilé podhoubí jedné rodiny. Nic není jednoznačné a nitky nevedou jen k jednomu konkrétnímu pachateli.

Vyšetřování je věnována značná část knihy. Autorka poměrně podrobně líčí proces od zatčení možného vraha, až po rozuzlení. V podstatě jste neustále ve víru dění jako člen policejního týmu, ale nuda to tedy rozhodně není, čtyři sta stran uteče rychle. Zjistíte, jaké jsou vyšetřovací postupy a metody, nahlédnete pod pokličku kolegiálních vztahů a zjistíte, jak takový policejní tým funguje jako celek, kde jednotlivec sice odvede kus práce, ale výsledek stojí na všech a zejména na šéfovi tmelícím kolektiv. Caz Frearové se podařilo vystihnout klasickou atmosféru panující na rušném policejním oddělení. V popředí početné skupiny stojí ústřední trojice – komplikovaná Cat, její parťák Luigi, který jí svým způsobem nahrazuje otce a přísná, leč spravedlivá šéfka Steelová, která nad svým týmem drží pevnou ruku a má neobyčejný smysl pro humor.

Jaká je vlastně stěžejní postava propojující oba prozatímní díly? Cat Kinsellovou svazuje temné rodinné tajemství, které jí nad hlavou visí jako černý mrak a ohrožuje její kariéru. To, co řešila v prvním díle, tedy podezření, že její otec může mít něco společného s vraždou, pokračuje i tady. Cat řeší nejen rodinné vztahy Maddenových, ale především si musí urovnat ty svoje. Caz Frearová jde, co se osobních vztahů týče, docela na dřeň a svou hrdinku nijak nešetří. Cat není jednoduchou postavou, holduje bílému vínu, ale zase ne tak, jako to známe u jejích knižních kolegů. Umí být tvrdá, stejně jako nejistá, pokud se jedná o vlastní osobní život.

Mrazivá krutost se čte poměrně dobře. Kromě toho, že řeší to, co je pro detektivku typické, tedy zločin, detailně rozebírá i jeho pozadí. Líbilo se mi, že z oběti autorka neudělala jen neosobní spis s vyšetřovacím číslem, ale věnovala jí značnou pozornost jako člověku, jenž míval své sny a tužby, které byly násilně přeťaty rukou vraha.

Určitě doporučuji všem, kteří nehledají jen jednoduchý případ s přímočarým řešením, ale rádi se noří do vrstevnatých příběhů.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, knihu můžete koupit na eshopu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s