Mrazivá krutost

Detektiv Kinsellovou osloví Joseph Madden, který se jí svěří s tím, že ho jeho žena psychicky týrá, zároveň s ní ale nepokrytě flirtuje. Cat ho odkáže na místní oddělení policie, protože si myslí, že se jedná o klasickou manželskou hádku. Ani ve snu by ji nenapadlo, že se s Josephem setká o pár dní později jako s podezřelým z vraždy. Obětí však není jeho žena, ale mladá Australanka, která do Británie přijela na zkušenou. Cat rozkrývá poměrně složitý případ plný lží a nevyřčených tajemství, aniž by tušila, jakou roli v něm samolibý Joseph hraje. Ale ani ona to nemá jednoduché, stejně jako u Maddenových, i její rodinu svírá tíživé tajemství a Cat musí dělat vše pro to, aby jí nezničilo osobní ani profesní život.

Na detektiva Cat Kinsellovou jste mohli narazit už v předchozí knize Malé sladké lži. Pro mě je novinka Mrazivá krutost prvním setkáním se sympatickou Cat. Bála jsem se, že nepochopím souvislosti, protože v podstatě nastoupím do rozjetého vlaku, ale opak byl pravdou. Jak už to u sérií bývá, autor sice připomíná události předchozích knih, ale vždy tak, že pochopíte, oč jde. A stejné je to i u Caz Frearové a její Cat Kinsellové.

Protože thrillerů a detektivních románů u nás vychází přehršel, je důležité, aby v sobě měly něco, co čtenáře zaujme na první dobrou. Potřebujete atraktivní zápletku, charismatické postavy a především musí sednout styl, jakým autor píše. Není nic horšího, než když vás knížka nudí. U Mrazivé krutosti jsem ten pocit neměla. Cat a její kolegové řeší docela zapeklitou vraždu mladé ženy, během které postupně odhalují prohnilé podhoubí jedné rodiny. Nic není jednoznačné a nitky nevedou jen k jednomu konkrétnímu pachateli.

Vyšetřování je věnována značná část knihy. Autorka poměrně podrobně líčí proces od zatčení možného vraha, až po rozuzlení. V podstatě jste neustále ve víru dění jako člen policejního týmu, ale nuda to tedy rozhodně není, čtyři sta stran uteče rychle. Zjistíte, jaké jsou vyšetřovací postupy a metody, nahlédnete pod pokličku kolegiálních vztahů a zjistíte, jak takový policejní tým funguje jako celek, kde jednotlivec sice odvede kus práce, ale výsledek stojí na všech a zejména na šéfovi tmelícím kolektiv. Caz Frearové se podařilo vystihnout klasickou atmosféru panující na rušném policejním oddělení. V popředí početné skupiny stojí ústřední trojice – komplikovaná Cat, její parťák Luigi, který jí svým způsobem nahrazuje otce a přísná, leč spravedlivá šéfka Steelová, která nad svým týmem drží pevnou ruku a má neobyčejný smysl pro humor.

Jaká je vlastně stěžejní postava propojující oba prozatímní díly? Cat Kinsellovou svazuje temné rodinné tajemství, které jí nad hlavou visí jako černý mrak a ohrožuje její kariéru. To, co řešila v prvním díle, tedy podezření, že její otec může mít něco společného s vraždou, pokračuje i tady. Cat řeší nejen rodinné vztahy Maddenových, ale především si musí urovnat ty svoje. Caz Frearová jde, co se osobních vztahů týče, docela na dřeň a svou hrdinku nijak nešetří. Cat není jednoduchou postavou, holduje bílému vínu, ale zase ne tak, jako to známe u jejích knižních kolegů. Umí být tvrdá, stejně jako nejistá, pokud se jedná o vlastní osobní život.

Mrazivá krutost se čte poměrně dobře. Kromě toho, že řeší to, co je pro detektivku typické, tedy zločin, detailně rozebírá i jeho pozadí. Líbilo se mi, že z oběti autorka neudělala jen neosobní spis s vyšetřovacím číslem, ale věnovala jí značnou pozornost jako člověku, jenž míval své sny a tužby, které byly násilně přeťaty rukou vraha.

Určitě doporučuji všem, kteří nehledají jen jednoduchý případ s přímočarým řešením, ale rádi se noří do vrstevnatých příběhů.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, knihu můžete koupit na eshopu.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: