Guláš

V polovině devadesátých let přijíždí mladý Američan Elliot Black do města zaslíbeného, matičky měst, prostě do naší stověžaté Prahy. Doba těsně po revoluci byla uvolněná, přála podnikání, cestování i dobrodružství. Pro Elliota žijícího v poklidné Indianě je pobyt v Praze něčím úžasným. Živí se jak lektor angličtiny, jeho svérázné hodiny s pracovníky pojišťovny probíhají v hospodě u piva. Sám se snaží přijít na kloub české mentalitě, našemu způsobu života, a tak se z něj stává bystrý pozorovatel a glosátor.

Elliot poznává Čechy opravdu neotřelým způsobem. Hned ze startu mu někdo ukradne boty, které později najde jako součást uměleckého díla v galerii excentrického umělce a zloděje v jedné osobě, s nímž se Elliot později spřátelí. To je možné jen u nás, že?

Je zajímavé vidět Čechy jako národ i jako zemi jinýma očima. Elliotovi nechybí smysl pro humor, nevnímá nás špatně a své mnohdy i lehce bizarní zážitky popisuje s vtipem. I když je víceméně v popředí on a jeho anglická přítelkyně Amanda, s níž se v Praze seznámí, historky, které z českého prostředí mají, stojí za to.

Kimberlingův Guláš je spíše poklidnějším čtením, ať už ho zhltnete na posezení jako talíř dobrého hospodského guláše, nebo si ho budete dávkovat po částech. Nemá v podstatě souvislý děj, tvoří ho prožitky a trefné postřehy jednoho Američana, který se do pro něj exotické destinace vydal za dobrodružstvím.

Pokud jste devadesátá léta minulého století zažili už jako dospělí, budete vnímat knihu jinak než generace čtenářů, kteří se v té době narodili, nebo čerstvě tahali kačera. Pro pamětníky je Guláš připomínkou let, kdy Češi, opojeni svobodou, brali od světa vše, co nabízí, ti mladší jej mohou pojmout jako vtipný a neotřelý pohled do naší nedávné historie.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, knihu můžete koupit na eshopu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s