Čokoládová krev

Pojďte navštívit 19. století, nejen známé jako století páry. Nasedněte do vlaku a poznejte životní osudy Boženy Němcové, George Sandové a Johna D. Rockefellera poměrně neotřelým způsobem a stylem. Tak jede vlak.

Také jste přemýšleli, co mají tyto tři osobnosti společného? Na první pohled byste kromě 19. století asi netipovali nic. Po přečtení zjistíte, že je toho mnoho. Všechny kupředu žene vnitřní síla a odhodlání, jdou za svým cílem a vybočují z norem tehdejší společnosti. Čokoládová krev není typickým románem, který přečtete na jeden zátah, esejistický styl nutí čtenáře zaměřit pozornost na text a užívat si každé slovo, každou větu, protože Radka Denemarková to s češtinou opravdu umí.

Tak jede vlak. S touto větou se budete v příběhu setkávat hodně často. Cesta napříč 19. stoletím není plynulá a nevede přímou cestou k cíli. Autorka v ději přeskakuje jak mezi časovými úseky, jak je to v souladu s příběhem třeba. Přesto nevyvolává pocit chaosu. Pokud si získá vaši mysl a soustředění, máte před sebou opravdovou knižní lahůdku.

Pro mě je Čokoládová krev prvním setkáním s Radkou Denemarkovou (jak to???) a dopadlo to na výbornou. Čtení jejího počinu, který čítá úctyhodných 560 stran, bylo nevšedním zážitkem. Měla jsem pocit, že se 19. stoletím ženu spolu s hlavními postavami. Nejméně jsem toho věděla o Rockefellerovi a George Sandové, nejvíce samozřejmě o ikonické Boženě Němcové. Díky této knize jsem si stávající informace rozšířila a získala další fascinující poznatky o těchto výrazných osobnostech. Nejvíc jsem si užila pasáže s naší spisovatelkou, prožila s ní tvrdé a citově vyprahlé dětství, které se přehouplo do stejného manželství. Fascinoval mě výstřední život George Sandové, uměla si ho náležitě užít a nedbat dobových konvencí. Nejméně jsem souzněla s magnátem Rockefellerem, nelítostným obchodníkem, pro něhož byly peníze vrcholem světa.

Počin Radky Denemarkové je hutný a náročný. Nárokuje si vás na sto procent, žádné rozptýlení není na místě. Odmění vás neotřelým náhledem na dobu, která ženám a jejich rozvoji příliš nepřála, pokud se tzv. „utrhly z řetězu“ a věnovaly se sobě a svým zájmům, mnohdy za to draze zaplatily. Autorka srovnává 19. století se současností, píše o domácím násilí i problémech samoživitelek, které jsou aktuální v každé době a nad společností visí jako těžký černý mrak, ať se píše kterýkoli rok.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Host, knížku pořídíte na eshopu.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Napsat komentář

Design a site like this with WordPress.com
Začít