Šeptuchy

Víte, kdo jsou šeptuchy? Znáte Podlasí? Že ne? Tak přijměte pozvání do kraje téměř mystického, kde se setkává minulost s přítomností, mrtví mluví s živými a problémy, či zdravotní neduhy všeho druhu řeší šeptuchy. Podlasí se nachází mezi Polskem a Běloruskem a dodnes zůstává opředené mýty a legendami.

V románu nazvaném jednoduše Šeptuchy se setkáte se dvěma dívkami, které v Podlasí prožily své mládí, vypravěčka, z jejíhož pohledu děj vnímáme, a její kamarádka Dorota. Dorotin otec pracuje jako hrobník, takže je jasné, že o nevšední zážitky nebude nouze, zvlášť, když Dorota mluví s mrtvými. Vůbec je život v Podlasí zajímavý, místní ženy pořádají dýchánky na lavičce na hřbitově a sledují své blízké, kteří již přešli na druhý břeh. A do toho vstupují šeptuchy se svými kouzly, do nichž vetkly léčitelské schopnosti…

Šeptuchy jsou fascinujícím svědectvím o životě v devadesátých letech v místech, kde se téměř zastavil čas. To, že je moderní doba zjistíte z indicií, které vám hrdinky nabízejí – čtou Bravo, nakupovat jezdí do Kauflandu, přesto máte během čtení pocit, že jste se zapomněli v čase, tak silně působí tradice a místní folklór, který nikdy z Podlasí nevymizel.

Děj je koncipován jako vyprávění, jehož jednotlivé střípky postupně dotvářejí ucelený obraz mystického kraje. Zpočátku jsem se nemohla začíst, chvíli trvalo, než jsem „naskočila“, ale jakmile jsem se v příběhu „usadila“, šlo to samo.

Šeptuchy hrají sice v příběhu důležitou roli, dozvíte se spoustu zajímavých informací o jejich činnosti, způsobu života, ale tu největší a nejdůležitější má samotné Podlasí. Rozervané, plné alkoholu, smutku, mostů mezi živými a mrtvými, Boha i šustícího Bravíčka. Je velmi těžké vymanit se z jeho područí, o čemž se přesvědčí i jedna z dívek, která přestože z rodného kraje odešla, odnesla si temný kraj s sebou.

Melancholické vyprávění, v němž se tvrdá realita mísí s magičnem, zaujme čtenáře, kteří rádi nahlížejí do životů druhých a nehledají tuctové čtení. Jak už přede mnou někdo podotkl, tento příběh by se mohl odehrávat kdekoliv – na sídlišti ve velkoměstě, stejně jako v zapadlé vesnici, ale je to specifické a charismatické Podlasí se svými šeptuchami, které mu dává ten správný náboj.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Host, knížku pořídíte na eshopu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s