Design a site like this with WordPress.com
Začít

Temná půle

Američanům se blíží Halloween, nám Dušičky… Chtělo by to nějakou stylovou četbu. Co takhle dalšího Stephena Kinga? Temná půle vychází znovu v nakladatelství Beta s úžasnou obálkou, která mi doslova učarovala.

Vítejte (už po několikáté) v oblíbeném Castle Rocku, kde s půvabnou manželkou a dětmi žije spisovatel Tad Beaumont. Románová tvorba pod vlastním jménem mu moc nešla, proto se rozhodl psát pod pseudonymem a stvořit George Starka, s jehož identitou šlo psaní jako po másle. Když se jednoho dne rozhodne George pohřbít, protože už má dvojího žití plné zuby, se zlou se potáže. U koho? No přece u samotného George, který chce žít navždy a Tada nutí, aby ho držel naživu pomocí písmenek. Klap, klap, klap na psacím stroji a vše může být v pořádku. Ale Tada už to vážně nebaví a tak začíná boj na život a na smrt.

Temná půle se zpočátku jeví jako poctivá detektivka. Dochází tam k vraždám lidí, s nimiž měl Tad co do činění a podle stop to vypadá, že zřejmě vraždil on. Ale, víme své, u Kinga není vše takové, jak se na první pohled zdá být, takže si užijeme nejen pár šťavnatě krvavých vražd (ty popisy stojí za to), ale i mysteriózno a hororovou atmosféru, zejména finále je velmi výživné.

Potěšilo mě setkání s Alanem Pangbornem. Jestli je vám jeho jméno povědomé, pak jste zřejmě četli Nezbytné věci a víte, že se jedná o šerifa z Castle Rocku, charismatického a férového chlapa. Temná půle částečně našla inspiraci v Richardu Bachmanovi. I toto jméno vám něco říká? No bodejť by ne, svého času to bylo alter ego Stephena Kinga, pod nímž napsal řadu výborných, spíše psychologicky laděných románů.

Temná půle je hodně zajímavým počinem. Autor opět využil svého popisného umu, který nám dokonale předvede na pořádně krvavých scénách vražd – jestli máte bujnou představivost, tak se těšte, měla jsem pocit, že čtu něco od Chrise Cartera. Docela poklidně působí scény z Tadova rodinného života, společné chvilky se ženou a dětmi, které tak trochu ukolébají, aby vás Mistr posléze nabudil pořádně rozjetým finále, šílenou akční jízdou za Georgem Starkem, který chce mít poslední slovo. Tohle mírně psychedelické vyústění ve mně nabudilo adrenalin a taky pochyby, jak to všechno vlastně je, promiň Tade. 🙂

Tento mysteriózní, thrillerově i hororově laděný počin Stephena Kinga stojí tak trochu v pozadí jeho tvorby, což je docela škoda. Má zajímavou myšlenku, zpracování a hlavně potěší ty, kteří hledají v knihách Stephena Kinga i něco k přemýšlení.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, knihu najdete na eshopu nakladatelství.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: