Design a site like this with WordPress.com
Začít

Pátá čtvrtina

Povídkový soubor Pátá čtvrtina je druhou knihou ze souboru Noční můry a snové výjevy. Recenzi na první, nazvanou Dolanův cadillac jste si už mohli přečíst, teď mrkneme na dvojku.

Vydání, které je opět počinem nakladatelství Beta, je oproti původnímu z roku 2004 rozšířeno o povídku, respektive deníkový záznam, jak píše autor, Udrž hlavu, která je však pro mnohé české fanoušky zklamáním. Točí se kolem basebalu, který nám příliš blízký není. Tento sport opěvuje i za povídkou uvedená báseň „Majestátní Brooklyn“. Na Mistra hororu dosti neobvyklé, že?

A jaké jsou další „krátkometrážní“ kousky? Opět použiji přirovnání, které jsem už napsala dříve, je to jako s výběrovou bonboniérou, některé vám chutnají víc, po jiných už podruhé nesáhnete.

King se tentokrát nechal inspirovat svými dětskými prožitky, jak sám říká. Jako malý věřil téměř všemu, co četl a co mu předložila příliš bujná fantazie. Podněty k pár povídkám mu vnukla díla Raymonda Chandlera a A. C. Doylea, můžu říct, že atmosféru „noir“ detektivky opravdu cítíte.

Celkem se vám představí dvanáct povídek. Hned první, nazvaná jednoduše Porod, vás uvrhne do světa zombie. Spolu s hlavní hrdinkou, nerozhodnou Maddie budete čekat na porod. No, uznejte, nerozhodnost se v tomto postapo světě moc nehodí, že?

V hororové jízdě pokračuje i počin nazvaný Období dešťů. Někdy je dobré poslechnout starousedlíky, kteří vám radí, abyste v jejich krásném městečku, kde chcete strávit dovolenou, jednu noc nevylézali z domu a pořádně si ho zabezpečili. A je proč, uvidíte sami. Tuto povídku bych si uměla docela dobře představit zfilmovanou, docela mě její plíživá děsuplná atmosféra hodila do správné hororové nálady.

Hodně se mi líbila povídka Lituji, voláte správně. Od ostatních se odlišuje formou, je napsaná jako filmový scénář, ale vůbec to nevadí, před očima se vám totiž odvíjí poměrně zajímavé drama, uplně jako film.

Dalším skvělým kouskem je Crouch End. Pozor na to, kam při svých toulkách městem zabloudíte! Tady je panečku atmosféra, docela se mi ježila kůže.

V paměti vám určitě utkví i Dům v Javorové ulici, v němž sourozenci najdou v domě podivné praskliny a v nich kov. A copak že to ve stěnách mají? Něco, co by jim mohlo pomoci vyřešit rodinný problém.

Povídky jsou pestrou směsí hororového a detektivního žánru. King v nich dokazuje, že mu povídkový svět není cizí a umí, když je to třeba, krotit svou bujarou slovní zásobu tak, aby na pár stránkách vystihl vše podstatné. Důraz klade na charakterový profil postav, jsou do detailu propracované.

Můžeme zase a znovu žasnout, kam Kingova fantazie sahá, zdá se, že je naprosto bez hranic, a to je v případě spisovatele ideální.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, knížku si můžete koupit na eshopu.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: