Shalom, má lásko

Josef Kugelstein vůbec netušil, že má bratra. O dost staršího, věhlasného profesora, který se po sametové revoluci vrací do rodné Prahy. Josefův otec David měl totiž před válkou rodinu, která se stala obětí holokaustu. Než David a jeho žena odjeli transportem do koncentračního tábora, podařilo se jim zachránit malého, tehdy šestiletého syna Aarona a ukrýt ho v klášteře na Slovensku. Z původní rodiny se vrátil jen otec, matka se stala obětí šílených pokusů doktora Mengeleho, Aaron se dostal do USA, kde vyrůstal v náhradní rodině. Když Josef po letech zjistil, že Aaron je jeho bratrem, kontaktoval ho a na společných setkáních se zatajeným dechem poslouchal profesorovo vyprávění o životě, který je fascinujícím svědectvím o houževnatosti, síle a lásce, která doslova hory přenáší.

Na téhle knize je unikátní způsob, jakým se Aaronovo vyprávění dostává ke čtenáři. Není to klasické vyprávění, ale něco jako kniha v knize, příběh v příběhu… Vše začíná vyprávěním autora Jana Žáčka, který se Josefem Kugelsteinem nechá přemluvit, aby dal dohromady jeho spisy a během deseti let je publikoval se zmínkou o jeho osobě v textu. Jan Žáček zpracoval vyprávění o setkání obou bratří a o Aaronově životě, a nabídl je k vydání do nakladatelství. Důkazem, že celá věc klapla, je kniha Shalom, má lásko, která vyšla v nakladatelství Fortuna Libri.

Když se do knihy začtete, máte pocit, že sedíte s Aaronem a Josefem v kavárně a posloucháte jejich rozhovor. Jan Žáček je nechává vést dialog, na Josefovy dychtivé otázky odpovídá Aaron věcně a nebojí se zmínit ani lechtivá či drastická témata. Jste svědky Aaronova odchodu z tepla a jistoty rodičovské náruče a útrap, které ztrpčovaly chlapcův život. Než se dostal do Států, prošel si peklem, což na něm zanechalo doživotní psychické následky. Dialogy přecházejí nenásilně v popisné scény, podobné filmovým, takže čtenářova představivost pracuje na plné obrátky. Oba bratři jsou zajímavými postavami, dělají věci, s nimiž se nemusíte ztotožnit, ale můžete je pochopit.

Vyprávění je členěno do krátkých kapitol, od nichž je opravdu těžké se odtrhnout. Před vámi se odvíjí inspirativní příběh o tom, že stojí za to jít za svým vysněným cílem i přes nepřízeň osudu. Aaronovo vyprávění vzbuzuje emoce – přemýšlela jsem, jestli bych v sobě měla tolik síly a odhodlání, jako on. Když čtete o všech zlých věcech, které ho potkaly, vážíte si toho, co máte.

Plastické a živé zpodobnění neobyčejného osudu jednoho židovského chlapce, z něhož se stal vážený profesor bojující s démony, zasáhne každého, kdo má rád silné životní příběhy. V této knize je obsaženo vše: víra, láska, strach, zlo, pochyby, humor i sex. O této knížce jen nečtěte, ale PŘEČTĚTE si ji.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Fortuna Libri, kde si můžete knížku pořídit.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s