Design a site like this with WordPress.com
Začít

Léon a Louise

První světová válka se pomalu a jistě blíží ke svému konci. Mladý sedmnáctiletý Léon Le Gall má hlavu všeho možného, jen ne studia. Jako dobrovolník odjíždí do městečka Saint-Luc-sur-Marne, aby na místním nádraží pracoval jako asistent. A právě tady poznává Louise. Bezprostřední, prostořekou, krásnou a jedinečnou mladou dívku, do níž se beznadějně zamiloval. Láska dvou mladých lidí však neměla čas rozkvést, přímo v zárodku ji utnul jeden z posledních náletů. Bomba rozmetala sny a touhy, Léon i Louise si myslí, že ten druhý během náletu zahynul. Po deseti letech se náhodně potkávají, Louise stále svobodná a především nezávislá žena, Léon ženatý, s rozrůstající se rodinou. Tentokrát není překážkou válka, ale zodpovědnost. Dokáže obstát proti silnému protivníkovi jménem láska?

V průběhu několika desítek let sledujeme především Léona a jeho rodinu. Léon pracuje jako technik na policii, jeho žena Yvonne se stará o početné potomstvo. Byla to právě ona, kdo přiměl Léona, aby na Louise nezapomněl a zkusil ji najít.

Pro knihu Léon a Louise čerpal švýcarský spisovatel Alex Capus z reálných historek svého dědečka a zpracoval je v neuvěřitelně něžný a křehký příběh. Přibližuje pevné pouto lásky, takové, kdy někoho milujeme a nemusíme ho vidět desítky let, přesto cit zůstává stejný, možná ještě sílí.

Vedle milostného námětu hraje román i na vážnější notu a velkou pozornost věnuje válečnému životu v Paříži. Před očima máme tísnivou atmosféru města sužovaného nacisty. V této bezútěšné době, kdy člověk neví, jestli právě u něj nezaklepe gestapo, se najde čas na drobnou revoltu, která nečekaně vyústí v konání dobrých skutků. A hádejte, kdo ji má na svědomí?

A co Louise? Svému milému se připomíná v dopisech, které mu posílá z válečné mise. Vypadá to, že její nepokojná duše nemůže nalézt klid. Příběh sledujeme prostřednictvím Léonova vnuka, takže z první ruky máme především osudy rodiny Le Gallovy, Louise vnímáme spíše zprostředkovaně. Přesto je poznat její silný charakter a výrazná osobnost. V paměti asi nejvíce ze všech postav utkví Yvonne. Žena, která dokázala překonat vlastní hrdost, jen aby její manžel byl šťastný. Kdo by to udělal? Musím říct, že i když mi na ní všechno nesedělo a spousta věcí vadila, kvůli tomuto jsem ji svým způsobem obdivovala, možná víc než samotnou Louise, u níž jsem měla pocit, že stále někam uniká.

Líbilo se mi, že vypravěč, Léonův vnuk, věnuje pozornost i mnoha vedlejším postavám, které mají pro příběh určitý vliv. Přiblížil členy rodiny, popsal jejich vlastnosti a načrtl tak portrét Le Gallových, doplňující ráz celého románu.

Léon a Louise je román, jehož děj se před očima odehrává jako filmový snímek. Vlastně by to byl nádherný film. Hořkosladký, křehký, sarkastický, takový, jaký umí točit jen Francouzi. Z každé stránky sálá jejich typický šarm a vtip, cítíte vůni teplých croissantů a hořké kávy.

Máte-li rádi Francii, rodinné příběhy a vyhledáváte téma druhé světové války, Léon a Louise se vám určitě bude líbit.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu můžete pořídit.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: