Design a site like this with WordPress.com
Začít

Vina otců

Rebecka Martinssonová je hlavní postavou stejnojmenné série Asy Larssonové. Prokurátorka, která si získala srdce nejen švédských čtenářů, se vrací v šestém díle nazvaném Vina otců, který celou sérii uzavírá. Tentokrát na Rebecku čeká vyšetřování, do kterého se jí vůbec nechce. Mrtvým je Henry Pekkari, s nímž ji pojí osobní vazby, navíc se trápí v soukromém i profesním životě. O pomoc ji požádal soudní lékař Lars Pohjanen, kterému nezbývá moc času. Kdysi před lety zmizel otec známého švédského boxera Börjeho Ströma a teď se jeho tělo našlo v mrazáku Henryho, který už vysvětlení podat nemůže…

Asa Larssonová je zpátky a ve skvělé formě! Jestli vás děsí představa, že čtete šestý díl a předchozí už si nepamatujete, nebo unikly vaší pozornost, nebojte se. Ani já nemám za sebou kompletní sérii, jejíž několik dílů jsem četla napřeskáčku, a věci to vůbec nevadí. Děj je ucelený, v podstatě se jedná o samostatný příběh rámovaný drobnými vsuvkami z Rebecčina života.

Román čítá úctyhodných 540 stran, v nichž jsou zakomponovány dvě dějové a časové linie. Ta ze současnosti líčí vyšetřování smrti Henryho Pekkariho, na niž se nabalují další podezřelá úmrtí. V minulé se vracíme o šedesát let zpátky, do doby, kdy zmizel Börjeho otec a sledujeme životní příběh jeho syna, který byl tímto činem poznamenán na celý život. Obě linky se protnou v dramatickém a šokujícím vyústění.

Asa Larssonová je pečlivá vypravěčka. Klade důraz na nejmenší detail, přináší podrobnosti nejen ze života hlavní postavy, ale všímá si i těch vedlejších, jimž věnuje dostatek prostoru, takže čtenář nepřichází o žádnou důležitou informaci. Děj nás zavádí do Kiruny, oblasti plné sněhu, kde se bez lyží a pořádné zimní výbavy neobejdete. Atmosféra zasněžené krajiny, je vylíčená velmi sugestivně, zjistíte, že byste Kirunu rádi viděli v celé její sněhové kráse. Popisy přírody i náročného života v Kiruně ležící za polárním kruhem jsou jedinečné a přináší informace o destinaci, která působí na jednu stranu atraktivně a na druhou budí díky své poloze respekt.

Vina otců není pouze kriminálním románem, důstojným zástupcem oblíbené seveské krimi, najdeme v něm spoustu dalšího. Autorka se mimo hlavní zápletku zabývá také mezilidskými vztahy, které umí náležitě a s chutí podat tak, že to všechno prožíváme s postavami knihy, ať už se jedná o ty pracovní, nebo o milostné vzplanutí v pozdním věku.

Asa Larssonová nabízí hutné vrstevnaté čtení, které sice plyne pozvolna díky důsledným popisům, přesto zaujme, už jen pro to, že Rebecka se právem řadí mezi nejzajímavější hrdinky kriminálního žánru.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Host, na jehož eshopu si knížku můžete pořídit.

Advertisement

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: