Dcera sněhu

Máte rádi pohádky? Zimní pohádky, třeba tu o staroušcích, kteří léta toužili po dítěti, až si ho zhmotnili ze sněhových koulí? Nádherný, dnes už klasický příběh převedla Eowyn Ivey do příběhu nazvaného Dcera sněhu, který vám vezme dech, je-li ve vás aspoň kousek dítka věřícího na pohádková kouzla.

Píše se rok 1920. Stárnoucí manželé Mabel a Jack žijí na Aljašce, kam utekli před svým smutkem. Před lety přišli o čerstvě narozené miminko a od té doby žili s bolestí v srdcích. Žal zahánějí tvrdou prací a mlčenlivostí, ale touha po dítěti v nich stále zůstává a začíná prohlubovat citovou propast mezi nimi. Zachrání jejich vztah holčička, kterou si uplácali ze sněhu? Je dívenka přeludem nebo vysněnou dcerou?

Eowyn Ivey napsala nádherný příběh se snovou atmosférou a nádechem pohádky. Svět fantazie je otevřen všem, kteří věří stejně jako Mabel, že sny se mohou stát skutečností. Sněhová dívka je tady a je potřeba postarat se o ni, byť si ostatní myslí, že Mabel trpí přeludy z dlouhotrvající zimy, v níž se den brzy mění v nekonečnou tmu.

Autorka se inspirovala tradiční ruskou pohádkou o Sněguročce a příběh přenesla do prostředí divoké a nespoutané Aljašky, která je vysněnou destinací mnoha dobrodruhů i romantiků. I já toužím navštívit ji, proto jsem se nechala unášet skvěle vystihnutou atmosférou drsné krajiny.

Aljaška se s nikým nemazlí a nic nedává zadarmo. S Mabel a Jackem prožijete několik opravdu tuhých zim, během nichž se ukáže odolnost a houževnatost manželů, bez těchto vlastností nelze v divočině přežít. Zároveň díky sněhové dívce Faině pocítíte křehkost, něžnost a melancholii.

Před vámi se odvíjí příběh laděný do melancholického kabátku. Touha po dítěti je hlavním motivem knihy a autorce se podařilo proniknout do duší hlavních hrdinů a vystihnout každého z nich osobitým způsobem. Přestože jejich komunikačním nástrojem jsou víceméně mlčenlivost a drobná gesta, dokázala vystihnout jedinečný vztah, který mezi sebou manželé měli. O magické atmosféře mrazivé Aljašky plné sněhu a divokých zvířat nemluvě. To nechcete zažít na vlastní kůži.

Dcera sněhu se řadí mezi knihy, které v sobě míchají realitu s prvky fantazie a pohádky, přesto ke čtenáři hovoří s vážností a naléhavostí. A pokud si ji přečtete v zimním období, ještě víc umocníte prožitek z příběhu, který je křehký a jemný jako sněhová vločka.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Fortuna Libri, knížku pořídíte na eshopu.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: