Zaříkávačky

Moravské Kopanice mají své žítkovské bohyně, italské Apeniny zaříkávačky. Ty dokázaly holýma rukama léčit vše. Svůj um předávaly mladší generaci, dívkám, které svého času začaly mizely neznámo kam. Lékařka Sara Romaniová se vrací do malé horské vísky, kde prožila dětství, aby pohlédla pravdě do očí a vyrovnala se s traumaty minulosti. Když se ztratí malá Rebecca, dcera místního starosty, Sara se zapojí do pátrání. Cesta za pravdou může být nebezpečná a plná tajemství, která by někteří nejraději nechali spát na věky…

Zaříkávačky jsou thrillerem, který zaujme nejen neotřelou destinací, ale především lehkým mysteriózním podtónem. Jestli máte rádi filmy Tajemná řeka a Téměř dokonalý zločin, asi víte, co mám na mysli, tyto snímky zmiňuji poměrně často v recenzích komorně laděných thrillerů.

Začátek příběhu je pozvolný, seznamujeme se s hlavní hrdinkou i lidmi jejího blízkého okolí, stejně jako s pozoruhodnou lokací, jakou italské hory bezesporu jsou. Sara je hlavní vypravěčkou, střídají se dvě časové roviny, rok 2019 a 1997, kdy byla malou holčičkou a stala se svědkem tragické události. Postupně děj dostává spád a náboj a od stránek se jen těžko odtrhává, autorka si celou dobu drží laťku, text je napínavý a bez hluchých míst. Za zmínku stojí také sugestivní popisy hor a lesa, do kterého se děj částečně přesouvá. Nejednou jsem cítila napětí a mrazení, měla jsem pocit, že jsem se Sarou v lese a někdo mě sleduje, a to se u knížek obvykle nebojím. Dramatická linie je opravdu výrazná, v nejednom okamžiku zadrnká na citlivou notu.

Emanuela Valentini napsala podmanivý thriller s nádechem tajemna, u něhož do poslední chvíle nevíte, na čem jste. Objevuje se v něm spousta postav, věrohodných i těch, kterým nevěříte ani dobrý den, ale nikdy nevíte, na čem s nimi vlastně jste, mění se jako chameleoni a děj tak získává na napínavé atmosféře, aby vygradoval do šokujícího finále. To jsem si vychutnala těsně před odchodem do práce, nechtěla jsem nechávat pár stránek nedočtených, takže emoce byly umocněny dvojnásobně.

Jméno Emanuela Valentini si někam zapište, je to svěží a originální hlas ve svém žánru. Navíc se děj netočí v notoricky známých destinacích, jako jsou Spojené státy nebo Velká Británie, či severské země, ale přibližuje Itálii ne jako turisticky známou lokalitu, ale jak mystické místo, kde si historie a magie podávají ruku se současností. V horách byl život vždycky tvrdý, a to platí i pro podmanivé italské Apeniny. Jestli byste si měli přečíst jen jeden thriller, přimlouvám se za Zaříkávačky, stojí za to.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, knížku najdete na eshopu nakladatelského domu Grada.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s