Design a site like this with WordPress.com
Začít

Posílám ti pozdrav z dálky

Zdroj: Chrudimka.cz

Britská spisovatelka Nina Stibbe není českým čtenářům tak známá, jako jiné její kolegyně. Před několika lety u nás vyšel její hořkosladký humorný příběh Muž u kormidla líčící trable dcer hledajících toho pravého pro svou matku. Teď přichází s knihou nesoucí název S láskou, Nina, v níž vzpomíná na svá studentská léta, která strávila jako au-pair v Londýně.

Psal se rok 1982. Nině bylo dvacet, když se rodného leicesterského hrabství vydala do britské metropole, aby stala chůvou v rodině šéfredaktorky London Review of Books Mary-Kay Wilmersové. Nina se dostala do vskutku zajímavé společnosti. Mary-Kay, svérázná intelektuálka, měla s bývalým manželem režisérem Stephenem Frearsem dva syny, Williama a Sama. Oba chlapci, kterým v té době bylo devět a deset let, Ninu dost zaměstnávali. U Mary-Kay bylo pořád plno, ať už to byl soused přes ulici, herec Alan Bennet nebo různí přátelé a známí. Mladá chůva si na rodinu i pestrý život poměrně rychle zvykla, jediné, co jí v Londýně chybělo, byla sestra Victoria, která rušné velkoměsto bytostně nenáviděla. Mobily neexistovaly, pevná linka nebyla ve Victoriině bydlišti dostupná, takže jedinou schůdnou komunikací byly dopisy, které si sestry mezi sebou posílaly. A tak Nina každé psaní začínala slovy „Drahá Viky“ a líčila v něm své vskutku barvité zážitky. Sama Nina přiznává, že kdyby si mohly s Victorií telefonovat, dopisy by vůbec nevznikly.

S láskou, Nina není románem v klasickém slova smyslu. Jedná se o soubor příběhů, postřehů a trefných glos ve formě dopisů. Kniha je stylizována tak, že čteme pouze dopisy Niny, Victoriiny odpovědi zveřejněny nejsou. Asi znáte ten pocit, když k někomu mluvíte a on vás nevnímá, že je to, jako byste mluvili do zdi. Tak nějak v globálu působí i tohle dílo.Jednostranná konverzace se tak trochu míjí účinkem, chybí zpětná vazba. Na začátku dopisu Nina reaguje na sestřiny doplňující otázky, ale ty si musíme domýšlet. Mnohem přirozeněji by působilo, kdybychom mohli nahlédnout i do dopisů Victorie.

Další specifickou stránkou knihy jsou jména hlavních i vedlejších postav, které se v příběhu objevují. A že jich je! Mně osobně bylo známo jen minimum, většinu jsem si ještě pro jistotu vyhledávala na internetu, abych měla ponětí, o koho v reálu jde. Budiž velkým plusem, že Nina Stibbe na začátku knihy uvádí jejich jména i profese, což výrazně usnadňuje orientaci.

S láskou, Nina je i přes tyto drobné výhrady ve své podstatě humorným počinem, jenž potěší srdce pravého anglofila, který potřebuje mít načteno co nejvíc o své milované zemi. Prostřednictvím této vskutku upřímné výpovědi (Mary-Kay se rozmýšlela, jestli bude vůbec souhlasit se zveřejněním) nahlédnete do života bohémské rodiny a poznáte umělecký svět britské metropole, a taky zjistíte, že být chůvou vyžaduje velkou dávku trpělivosti. No a pokud pamatujete osmdesátá léta, pojedete díky Nině Stibbe na retro vlně.

Za recenzní e-book děkuji portálu Chrudimka.cz, kde recenze primárně vyšla

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: