Cesta na sever

Anně se život sype přímo pod rukama. V práci dostává vyhazov, na dveře jí klepe exekutor a dcery rostou jako dříví v lese. Problémy se zadlužením by mohlo vyřešit vysoké odstupné, které dostala, ale Anna se rozhodne jinak. Od otce si půjčí obytný přívěs a vydá se i s dcerami do Skandinávie. Dluhy počkají (snad), ale rodina ne. Lehce pošramocené vztahy by mohl tenhle neobvyklý holčičí road trip zase zacelit. A navíc, kdo by nechtěl vidět polární záři naživo?

Román Cesta na sever z produkce nakladatelství Cosmopolis je mým prvním setkáním s autorkou a musím říct, že velmi vydařeným. Příběh je vyprávěn ze tří úhlů pohledu. Stěžejní vypravěčkou je Anna, prostor dostávají i její dcery. Sedmnáctiletá Chloe si zážitky z cesty (i života) zaznamenává do blogu a dvanáctiletá Lily se svěřuje deníku, který nese jméno Marcel a je jejím osobním zpovědníkem i kamarádem. Tyto tři varianty vyprávění se střídají a díky tomu text nepůsobí nudně a jednotvárně.

Anně je sedmatřicet, ale někdy jsem měla pocit, že je mladší, než její dcery. Jako matka samoživitelka se sice snažila, ale finančním problémům neutekla a místo zodpovědného řešení strčila hlavu do písku. Je totiž hodně konzervativní, opatrná a jen nerada vystupuje ze své ochranné zóny, kterou si před světem vytvořila. Chloe je zase typická představitelka pubertální mládeže. Schází se s kluky, hledá lásku a porozumění, ale moc se jí nedaří. Lily je naštvaná. Ve škole je terčem posměchu a šikany, zlobí se na svého otce, aniž by řekla proč, a je všechno, jen ne milá dvanáctiletá holčička. Má sarkastický humor a je ironická. Řekněte sami, jak tahle cesta může vypadat?

Na neobvyklém tripu si všechny tři něco uvědomí. Poznají, že je důležité věřit si navzájem, nelhat si a nebát se mluvit o špatných věcech. Že se na sebe můžou spolehnout. A taky se seznámí s pár lidmi, s nimiž je cesta na sever spojí víc, než by si kdy mohly představit.

Tenhle poklidný, svým způsobem kouzelný román poukazuje na složité vztahy mezi rodiči a dětmi, které si mnohdy zbytečně ztěžujeme sami. Na světlo se dostávají hluboko zasunuté vzpomínky, díky nimž se Anna i její dcery mohou v životě posunout dál. Autorka se také dotkla vážného a diskutovanéno problému s domácím násilím, který může zničit i ten nejdokonalejší vztah.

A Skandinávie? Užijete si ji, i když ne tolik jako v klasickém cestopise, protože primárně jde v téhle knížce opravdu o něco jiného. Ale i tak se Virginii Grimaldiové podařilo navodit atmosféru a vylíčit kočovný cestovatelský život i se všemi eskapádami, které mohou cestovatele potkat, zvlášť jsou-li to příslušnice něžného pohlaví.

Dojemné a citlivé čtení okořeněné humorem a dávkou sarkasmu, na který jsou specialisté puberťáci, je ideálním adeptem na zpestření letních dnů. Potěší milovníky románů pro ženy i příznivce rodinných příběhů.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, na jehož eshopu si knihu můžete koupit.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s