Provaz lží

V roce 1982 se v osadě na sever od New Yorku odehrál děsivý zločin. V idylických kulisách divoké přírody byla nalezena doslova rozstřílená dívka. Dá se říct, že Anetta přežila svou smrt. Pachatel násilného činu, mladík Matthew byl potrestán, ale nikdo se nedozvěděl, proč tak ohavnou a šílenou věc vůbec spáchal. Po dvaceti šesti letech by rád vše vysvětlil Anettě a také Patrickovi, svému nejlepšímu kamarádovi, který tehdy všechno viděl. Anetta a Patrick jsou teď manželé. Ona píše černou kroniku v novinách, on zrovna přišel o práci. Jeho jedinou radostí je smyšlená restaurace, pro kterou sestavuje jídelníčky a zkouší nové recepty. Matthew, který by rád onen provaz lží konečně rozmotal, může ohrozit navenek šťastný vztah Anetty a Patricka, jenž je na jedné takové lži založen. Co se tehdy vlastně stalo?

Román Provaz lží je sice druhou knihou spisovatele Christophera J. Yatese, pro tuzemské čtenáře se jedná o první seznámení s jeho tvorbou. Děj tohoto spíše psychologického románu je rozdělen na tři části, každá má svého vypravěče. Patrick, Anetta a Matthew nabízejí svůj úhel pohledu a svou pravdu. Co skrývá Patrick před Anettou? Co vedlo Matthewa k takovému činu? A jak v tom figuruje Anetta?

Román má mistrně vystavěnou zápletku, pochmurnou atmosféru a punc krutosti, s jakou se setkáváme v severských kriminálních románech. Hlavní hrdinové jsou nečitelní, nevěděla jsem, co si o nich myslet. Celou dobu jsem byla mírně ostražitá a nikomu z nich moc nevěřila. Kámen úrazu je ve formě, jíž autor použil k vyprávění. Pokud si nelibujete v táhlém textu a máte pocit, že na vás autor chrlí všechno najednou, zřejmě narazíte i tady. Provaz lží je totiž bez uvozovek, což spoustě čtenářů absolutně nevyhovuje. Dovolím si trochu subjektivního pohledu – mně osobně absence přímé řeči v knihách nevadí, mozek si to vždycky tak nějak „sám přebere“, ale vím a chápu, že pro mnoho lidí je to vystoupení z komfortní zóny a na autora se proto i zlobí. Pokud dokážete tento fakt překousnout, soustředit se na děj, dostanete poměrně zajímavý psychothriller, jehož hlavní zápletka má kořeny v hluboké minulosti hlavních hrdinů a je ovlivněna mnoha společenskými faktory a tabu, o nichž se v „osmdesátkách“ snad ani nešeptalo. Jediné, co mě na tom všem zarazilo, byl věk trojice v inkrimované době. Bylo jim třináct, čtrnáct let a prožívali věci, které bych tipovala na mnohem starší jedince. Na to, jak jsou Američané prudérní, to bylo poměrně nečekané a nepůsobilo to v daném kontextu věrohodně.

Provaz lží není a nikdy nebude mainstreamovým titulem, na který byste v knižním světě naráželi na každém kroku. Říká se – sto lidí, sto chutí – a toto pravidlo v případě knihy Christophera J. Yatese platí tuplovaně. Pokud se necháte navnadit, zkoušíte rádi nové knižní výzvy, nebo jste jen zvědaví, proč Matthew po Anettě střílel, Provaz lží si přečtěte, snad vás zaujme, stejně jako mě.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, na jehož eshopu si titul můžete koupit.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s