Tradiční český rok

Josef Lada. Kdo by ho neznal! Jeden z nejznámějších českých ilustorátorů a malířů, jehož obrázky milují všichni bez rozdílu věku už více než sto let. Znáte je z knih pro děti i dospělé – Mikeš, Bubáci a hastrmani, O chytré kmotře lišce, Osudy dobrého vojáka Švejka – to je jen zlomek z tvorby tohoto jedinečného a nezapomenutelného pána s charakteristickými brejličkami na očích. Jednou z knih, které stojí za to mít doma neustále po ruce, je Tradiční český rok z produkce nakladatelství Bambook. Je sice primárně určená dětem, ale na své si přijdou i dospělí, kteří si chtějí oživit i rozšířit své znalosti ohledně českých tradic a svátků.

Publikace je rozdělená do čtyř částí, podle ročních období, takže začátek není v lednu, ale na jaře. Dozvíte se, jaké tradice se ke konkrétnímu období vážou, seznámíte se s nejrůznějšími, mnohdy i skoro zapomenutými pranostikami i pověrami. Nechybí povídání shrnující základní známé informace i perličky a zajímavosti rozšiřující všeobecné povědomí. Text je psán srozumitelným způsobem, kterému porozumí i mladší školáci a mohou z něj čerpat informace k učivu ve škole.

Kniha názorně představuje mnohdy těžký úděl našich předků, který si dokázali díky zvykům a tradicím zpestřit. Dokázali se radovat z maličkostí, skromný život je naučil ocenit i jen naleštěné jablko jako ten nejluxusnější vánoční dárek. Život v souladu s přírodou dal vzniknout mnoha zvykům, z nichž některé se zachovaly i dodnes. Určitě občas s dětmi pouštíte draky, pozvete Mikuláše s Andělem a Čertem a na Vánoce rozkrajujete jablíčko.

Dokopná
Slavnosti při ukončení sklizně brambor, kterým se také říkalo „chleba chudých“, se nazývala dokopná. Při kopání hlíz z řádků si nejvíc zábavy užily děti, které s vlastnoručně ořezanou a rozmanitě vytvarovanou bramborou soutěžily o nejkrásnější, nejoriginálnější či nejnazdobenější „výrobek“. Nejčastěji to byla panenka nebo panáček. (str. 127)

Můžeme směle říct, že obrázky Josefa Lady jsou českým národním pokladem. Dokážou navodit útulnou a domáckou atmosféru, při pohledu na ně se dospělí vrací do dětství. Kouzlo Ladových ilustrací přitahuje už několik generací. Obrázky jsou srozumitelné, jejich význam chápou i nejmenší děti. Na tříletém synovi vyzkoušeno – jakkoli nerozumí tomu, co je masopust, pouť, přástky nebo vesnická tancovačka, obrázky si užíval a dokázal je popsat alespoň po vizuální stránce, takže jsme si s nimi pracovali po svém, popisovali jsme činnosti, rozeznávali, jestli je na obrázku kluk nebo holka a určovali barvy.

I tentokrát na publikaci nahlížím jako na skvělou pomůcku při vytváření aktivit s dětmi, ve vzdělávacích a kulturních institucích by měla být samozřejmým doplňkem knižního fondu.

Chcete přiblížit české tradice? Nahlédnout s vašimi ratolestmi do starých časů a seznámit se se zvyky našich předků, nebo si jen tak navodit pohodu s obrázky Josefa Lady? Zkuste to s publikací Tradiční český rok.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, knihu můžete zakoupit na eshopu.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Napsat komentář

Design a site like this with WordPress.com
Začít