Design a site like this with WordPress.com
Začít

Ostrov Duma Key

Edgar Freemantle žil spokojeným životem. Byl majitelem úspěšné stavební firmy, měl šťastné manželství, dvě krásné dcery. Idylka skončila ve chvíli, kdy při nehodě přišel o pravou ruku a utrpěl také zranění mozku. Jeho žena Pam nevydržela Edgarovy návaly nepřiměřeného vzteku i výpadky paměti a rozvedla se s ním. Stavař poslechl rady svého terapeuta a odjel na malý floridský ostrůvek Duma Key, kde začal malovat, což byla v hluboké minulosti jeho oblíbená činnost. Edgar brzy zjistí, že svými obrazy dokáže ovlivňovat životy druhých a jejich moc je navíc znásobena něčím zlým, co na ostrově přežívá už léta. Když se Eddie seznámí s majitelkou ostrova Elizabeth Eastlakeovou, která trpí Alzheimerovou chorobou, a jejím ošetřovatelem Wiremanem, dají se podivné věci, jenž se kolem Edgara dějí, do pohybu…

Román Ostrov Duma Key vyšel poprvé česky v roce 2008, kdy jsem ho četla poprvé. I po letech si stále dokážu vybavit jedinečnou atmosféru, která z něj sálala a můžu říct, že po druhém čtení byl můj zážitek ještě větší a hlavně mnohem intenzivnější. Nejedná se o klasický horor, u nějž by vám vlasy celou dobu stály hrůzou, je to pořádně propracovaný mysteriózní příběh se silnou a podmanivou atmosférou.

Možná si říkáte, co může King napsat na více než sedmi stech stranách. Nutno říct, že Mistr je důkladný vypravěč, který vám musí sdělit vše. Opravdu vše. Nestačí napsat, že si Eddie zalil čaj, dozvíte se, jaký konkrétní to byl. Podle Kingova popisu byste si dokázali udělat úplně stejný sendvič jako jeho hrdina. Kdybyste se někdy na Duma Key ocitli, stačí vám jako přesný průvodce tato kniha, v níž autor nešetří opravdu barvitými a detailními popisy krajiny. Pokud vám takové podrobné vyprávění nevadí, bude se vám Ostrov Duma Key líbit, stejně jako mně. Stephen King totiž nikam nespěchá, nevrství jednu akci na druhou, ale dává si na čas. Navíc tak činí poměrně zajímavým způsobem, protože i přes onu zdlouhavost cítíte neustále napětí a jiskření a přemýšlíte, co z toho bude. A že něco bude, to nejlepší, nejnapínavější a nejděsivější si King nechal totiž až na samotný závěr, takže poslední třetina knihy je opravdu hardcore. Je-li vaše fantazie i jen trošku bujná, vzpomeňte, co jsem napsala výše – King je výborný mistr popisů, takže představivost pojede na plné obrátky – že by nakonec došlo i na ty hrůzou vztyčené vlasy? 🙂

V knize se mihne hodně postav, hlavních i vedlejších, které ale mají důležitý význam. Edgar Freemantle mi byl od počátku sympatický, možná i proto, že Ostrov Duma Key je psán v ich-formě z jeho pohledu, takže máte pocit, že s ním v určitém slova smyslu prožíváte celý příběh. Získal si mě taky Wireman, u obou se mi líbil jejich gentlemanský vztah k Elizabeth Eastlakeové, staré paní, jejíž nemoc by se dala snadno zneužít. Naopak, protivila se mi Eddieho manželka Pam, která s ním nejednala příliš hezky. Některé z postav si oblíbíte víc, jiné míň, a nebyl by to typický King, aby některou z nich v nečekaném okamžiku neodstranil ze scény.

Pokud vás tajemná Duma Key láká, určitě si ji nenechte v knižní podobě ujít. Zážitek je umocněn i skvělým překladem Lindy Bartoškové, jejíž kingovky mám hodně ráda, protože umí vystihnout podstatu příběhu, žongluje se slovy a dokáže Mistrovy slovní hříčky přeložit přímo geniálním způsobem.

Román Ostrov Duma Key by neměl chybět žádnému fanouškovi Stephena Kinga, podle mě je skvělou volbou i pro čtenáře, kteří se s ním teprve seznamují a bojí se jeho drsnějších knih.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, knihu můžete zakoupit na eshopu.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: