Design a site like this with WordPress.com
Začít

Cujo

Byl jednou jeden pejsek. Vlastně pes. Obrovský, dobrácký bernardýn, který měl všechny rád. Jenže pak se nakazil vzteklinou a milému psímu chování byl konec. Cujo. Seznamte se a navštivte dobře známý Castle Rock, kde se děj sodehrává.

V popředí příběhu stojí mladá rodina Trentonových, Vic, Donna a jejich malý syn Tad. Ten mívá noční můry a nedokáže se jich zbavit – ve skříni vídá příšeru. Jsou mu čtyři, tak kdo by se divil, že? Trentonovi navenek působí spokojeně, ale uvnitř to bublá, zvlášť, když se potvrdí Vicovo podezření, že ho žena podvádí. Manželská krize je na spadnutí, Vic odjíždí na služební cestu a promýšlí, co bude dál. Donna s malým Tadem zůstávají doma s porouchanými rodinnými vztahy i autem, které Vic už nestihl odvézt k místnímu mechanikovi Joeovi Camberovi. I on má ženu a syna a taky psa Cuja. Ano, onoho milého bernardýna, který pořádně zahýbe dějem. Paní Camberová se synem odjíždí pryč, ještě předtím si malý Brett všimne, že se psem není něco v pořádku, ale už nemají čas se tím zabývat. A pak ke Camberovým dorazí Donna s Tadem v rozbitém autě, které už nejde rozdýchat…

Cujo se řadí mezi nejemotivnější počiny Stephena Kinga. Není příliš obsáhlý, první třetina je docela „vykecávací“, ani tady si to autor neodpustil. Než se dostaneme k jádru věci, zjistíme spoustu nepříliš podstatných informací o postavách hlavních, stejně jako těch vedlejších. Jakmile na scénu nastoupí vzteklý Cujo, napětí stoupá a děj začíná gradovat. King vás skvěle drží v šachu rozezleným hafanem, z jehož tlamy stříkají sliny v dost zběsilém tempu. Horko stoupá, Donna s Tadem jsou uvězněni v rozpáleném autě, kolem kterého běhá nemocný Cujo. Nutno říci, že vylíčit tísnivou atmosféru horkého letního dne, v němž se zlo stupňuje s každým dalším Cujovým zavrčením, se Kingovi podařilo na jedničku. Navíc nechal „promluvit“ i bernardýna a do děje zakomponoval scény, v nichž popisuje, co běží Cujovi hlavou, jak nemoc mění k nepoznání jeho charakter a chování, vlastně ani on nechápe, co se to s ním děje, o to víc je ho vám v těchto chvílích líto.

Cujo, ach Cujo, díky tobě jsem skoro ani nedýchala, bála se o Donnu a Tada, slyšela každé tvoje zlověstné zavrčení, až se mi ježily chlupy na rukou a cítila zoufalost i vztek prostupující tvým tělem až do mozku, což tě měnilo k nepoznání.

Román Cujo je sice řazen mezi horory, ale tentokrát zlo není vytvářeno nadpřirozenými silami, či démony a příšerami, tentokrát za něj může živý tvor, pes. Zároveň se před vámi odvíjí slušný psychologický příběh, sonda do manželského vztahu, který projde těžkou zkouškou.

Opět je to dílo, po kterém mohou směle sáhnout nováčci, kteří se s knížkami Stephena Kinga seznamují, stejně jako ostřílení čtenáři, pro něž Cujo bude dalším dílkem v pestré mozaice Kingova díla.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, na jehož eshopu si knížku můžete pořídit.

Advertisement

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: