Design a site like this with WordPress.com
Začít

Byt nad Seinou

Notoricky známé rčení, že člověk k něčemu přijde jako slepý k houslím, dokonale sedí na Aurelii Leclairovou, která po své babičce zdědila luxusní byt v Paříži. Když zjistí, že je plný obrazů a nádherných šatů, vůbec neví, co si o babičce myslet. Jeden z obrazů vede k restaurátorovi Gabrielu Seymourovi, jehož rodině by mohl patřit. Aurelia a Gabriel se noří do pátrání po identitě uměleckých děl a rozkrývají bolestnou kapitolu francouzských dějin.

Píše se rok 1942 a v Evropě zuří válka. Paříž je pod nadvládou nacistů, nikdo si není jistý vlastním životem. Estelle Allardová zpívá v hotelu Ritz, užívá si pozornost okupantů, kteří ji zahrnují dobrým jídlem a nákladnými róbami. Navenek se Estelle jeví jako typická kolaborantka, ale pravda je někde jinde. Estelle pomáhá v odboji, veškerý blahobyt je jen zástěrka pro její činy, vždyť jídlo se dá rozdat potřebným a šaty zpeněžit… Estelle velmi těžce nese, když židovskou rodinu ze sousedního bytu, její nejlepší přátele, policie násilně odvleče, o to víc se snaží pomáhat. Když se potká s tajemnou neohroženou špionkou Celine, jejich cesty se osudově protnou.

Kelly Bowenová pro svůj román Byt nad Seinou zvolila oblíbené střídání historické a současné linie se třemi hrdinkami v čele. Děj je velmi akční a mistrně splétá obě linky dohromady. Nemáte čas nudit se, emoce se stupňují s každou scénou, v níž neohrožené ženy jednají ve jménu odboje.

Kniha mi připomněla romány Natashi Lesterové, zejména Pařížskou švadlenu a Dům na Riviéře, které se francouzského válečného odboje bytostně týkají. Vlastně čtete x-tou variaci na toto téma, neboť románů, v nichž v hlavní roli figuruje okupovaná Paříž a odboj, bylo napsáno už hodně. Ale na tom vůbec nezáleží, protože Byt nad Seinou je prostě úžasný, plný napětí, vypjatých emocí i lásky, která naštěstí nespadá do kýče a klišé.

Hledáte-li kvalitní příběh mapující život statečných lidí za druhé světové války, kteří se nebáli riskovat své životy a dát všanc pohodlí pro záchranu druhých, počin Kelly Bowenové si určitě nenechejte ujít, stojí za to.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, knihu koupíte na eshopu nakladatelského domu Grada.

Advertisement

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: