Mukl

Mukl. Vcelku nenápadné slovo, jehož primární význam pocházející z němčiny (Muckel = muž, chlap) se během druhé světové války proměnil. Dnes ho chápeme jako synonymum pro vězně. Petra Čeřovská ve stejnojmenné knize vylíčila životní osudy svého dědečka, který byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen k patnácti letům odnětí svobody a drsný a krutý vězeňský systém zažil na vlastní kůži.

Vyprávění začíná jako klasické vzpomínky na doby minulé. Poznáváme rodinu Hanušových, která obhospodařuje rodinný statek ve Vidochově. I když je potkaly těžké chvíle, Hanušovi drží při sobě, a to i po smrti živitele rodiny. Vedení statku zůstává na vdově, které jsou při ruce tři synové. Dva z nich jsou však obviněni z napomáhání v odboji proti režimu. To, co se od té chvíle děje, si Hanušovi nepředstavovali ani v nejhorším snu. Bratři Stanislav a Václav jsou podrobováni krutým výslechům, nechybí ani násilí, jehož následky pociťovali až do konce svých dnů. Autorka se pustila do nelehké práce, za pomoci rodinné přítelkyně Blanky, která v příběhu hraje důležitou roli, oživila pohnutou historii svých příbuzných. Říká se, že papír snese všechno, ale to, s čím se na stránkách tohoto románu setkáte, předčí mnohé.

Přestože se jedná o prvotinu Petry Čeřovské, je napsána čtivou formou. Věcný styl bez kudrlinek, složitých souvětí bude sympatický všem čtenářům, kterým se líbil podobně laděný Mlýn Michala Vaněčka. Můžeme jen smeknout klobouk před ženou, která se nebála jít do tak náročného a zároveň choulostivého námětu, jakým politické procesy padesátých let bezesporu jsou, a navíc, pokud je v příběhu angažován i někdo blízký, kdy je to o to těžší. Petře Čeřovské se podařilo rodinnou historii zpracovat tak, že z knihy cítíte emoce, zároveň je zachován patřičný odstup, takže scény z výslechů jsou velmi sugestivní a nebylo mi z nich dobře na duši.

Román Mukl by se měl doporučovat mladší generaci, aby se naši potomci dozvěděli, co se všechno dělo a jak trpěli nejen jedinci, ale celé rodiny.

Toto hutné a emočně náročné vyprávění by si zasloužilo větší pozornost v literárním světě, vždyť historie je vesměs vystavěna na silných příbězích obyčejných lidí, a tím Mukl bezesporu je.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, titul můžete zakoupit na eshopu nakladatelského domu Grada.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s