Svědectví

Jste masochisti? Začtěte se v této koronavirové době do Kingova Svědectví! Jste Mistrovi fanoušci? Tak to by vám toto postapo nemělo chybět ve sbírce. Vychází v novém vydání, a můžu říct, že ať už si ho otevřete v kterémkoli období, má grády.

Vše se roztáčí v okamžiku, kdy z vojenské laboratoře unikne – ano, hádáte dobře – jeden obzvláště vypečený chřipkový virus. Tahle „fajnová“ záležitost se rozšíří po celé Americe, a zřejmě i dál do světa, ale zásadní lokalitou pro příběh je právě USA. Jen několik málo tisíc lidí smrtícímu účinku viru unikne – z nějakého důvodu jsou imunní – a mohou poté, co je většina jejich spoluobčanů mrtvá, začít budovat nové společenství. Asi už tušíte, že vybudovat něco nového na nejistých základech chaosu je těžké. A ještě těžší bude nelístotný boj mezi stranami světla a temnoty neboli dobra a zla. Přidat se můžete jen na jednu stranu a vybírat si nemůžete, zvlášť jste-li předurčeni…

Stephen King vám předkládá znepokojivý – v dnešní době to platí víc než stoprocentně – postapokalyptický příběh, který i přes neuvěřitelný počet stránek (víc než tisíc) plyne rychle. První polovina je nadmíru akční, seznámíte se se všemi hlavními postavami, jež mají pro děj fatální význam a sledujete je od samého začátku pandemie. Jak to u Kinga bývá zvykem, pokud chce, abyste o hrdinech věděli vše, tak to tak bude. Pojímá to obsáhle a ze široka, nabízí i zdánlivě nepodstatné informace a střípky, a vtahuje vás tak do jejich životů, takže máte pocit, že je opravdu dokonale znáte. Kingovi aktéři působí velmi reálně. V průběhu děje se vyvíjí a reagují na změny, jsou nuceni přizpůsobit se novému, a to bez rozdílu pohlaví, věku, náboženství či toho, zda stojí na straně dobra nebo zla. Jsou napsáni tak přesvědčivým a lidským způsobem, že je velmi snadné vytvořit si k nim vztah, zbožňovat je nebo nenávidět.

V první polovině tedy sledujeme ničivou apokalypsu viru, která má fatální dopad na společnost. Ta se vám přímo před očima rozpadá, stejně jako lidský organismus po útoku smrtící nemoci. King se se svými čtenáři nepáře, servíruje detailní popis průběhu choroby, a vězte, že to pro vaši představivost a bujnou fantazii nebude nic příjemného. (Není nad to srovnávat během četby příznaky covidu a této chřipky ;-))

Druhá část je protknutá napětím, a proplétá se v ní prvek fantasy. Možná vám to v souvislosti s postapo tematikou přijde poněkud divné, ale v Kingově světě to funguje, aspoň já to tak vnímám. Opět nechybí boj dobra se zlem, jakési podobenství nebe a pekla, a opět se u každého projeví jeho ultrapravé já. Přiznám se, že některé pasáže byly poměrně zdlouhavé a trošku jsem u nich trpěla, ale je to King s potřebou sdělit úplně vše, takže jsem to očekávala předem.

Tak co, vydáte se na cestu, z níž není návratu? Kapesník s sebou, tentokrát ho budete sakra potřebovat. Hepčí!

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, na jehož eshopu můžete knížku koupit.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s