Design a site like this with WordPress.com
Začít

Kámen, nůžky, papír

Máte rádi knihy, které se odehrávají v zimním období? Jsou plné mrazu, sněhu a ledu? Vrtáte se rádi v životech jiných? Tak přesně pro vás je nejnovější počin Alice Feeney nazvaný Kámen, nůžky, papír.

Adam a Amélie jsou manželé. Rádi by trochu vzkřísili vyhaslý vztah a tak se vydají na víkend do Skotska. Amélie vyhraje v loterii v práci zájezd na zapadlé samotě a doufá, že by jim změna prostředí mohla prospět. Jenže vše je úplně jinak, než si oba myslí a plánují. Kolem nich je spousta lží a taky je tady někdo, kdo si přeje, aby jejich manželství skončilo. Jak? Odhlehlá krajina, nikde nikdo, samota, kde se dějí podivné věci a nikoho se nedovoláte… už je vám to asi jasné, že? Tak se začtěte, stojí to za to.

Od Alice Feeney jsem už před lety četla psychothriller Občas lžu, z něhož jsem byla nadšená. Líbilo se mi pojetí příběhu, jak autorka zkombinovala dvě dějové linky a čtenáře vedla po svých cestičkách, aby ho dovedla k šokujícímu vyústění, které ani zdaleka nečekal. Totéž se stalo i v případě aktuální novinky. Měla jsem pocit, že vím/tuším/předpokládám a mám celou pointu v kapse, ale houby s octem, jak se říká. Alice Feeney mě opět převezla. Do děje jsem byla vtažená hned od prvních chvil díky osobité atmosféře – odehrává se v zimě, za sněhové bouře a ani u jedné postav si nejste jisti, jestli na výlet přijela s dobrým úmyslem, nebo má něco za lubem.

Děj střídavě vypráví Amélie a Adam, každý z nich vnímá stěžejní situace jinak a nabídne vám proto svůj vlastní pohled. Kapitoly jsou proloženy dopisy, které několik let píše manželka Adamovi v den výročí jejich svatby a díky nimž získává příběh další rozměr.

Kromě klasického pohrávání si se čtenářovou myslí se autorka zaměřila na velmi zajímavý jev. Tím je prosopagnosie, neboli obličejová slepota. Touto nemocí trpí Adam, který nepoznává obličeje lidí. Prostě mu tváře nic neříkají a je jedno, jestli je to člověk, jehož vidí poprvé v životě, nebo vlastní manželka. Ta mu musí občas napovídat, když se má Adam s někým sejít. Docela nepředstavitelné a zároveň i děsící, že? A hlavně, dá se to v takovém příběhu rafinovaně použít. 🙂

Psychothriller Kámen, nůžky, papír je jedním slovem výborný. Má děj, který vás vtáhne, chcete vědět, co se vlastně děje a kde je pravda. Zpočátku se vám zdá, že plyne pomalu a rozjíždí se pozvolna, ale čím déle jste s Amélií a Adamem, tím víc jste do jejich příběhu ponořeni. Alice Feeney umí psát, těží z toho, že dokáže nastínit děj a ukolébat vás v naději, že jste rozlouskli zápletku, abyste nakonec zůstali v mírném šoku.

Hledáte-li napínavou četbu na nadcházející zimní dny, sáhněte právě po tomto počinu, za vaši pozornost stojí.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, knížku koupíte na eshopu nakladatelského domu Grada.

Advertisement

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: