Design a site like this with WordPress.com
Začít

Poslední velkokněžna

Se spisovatelkou Bryn Turnbullovou jste se mohli setkat, pokud jste četli román Milenka prince z Walesu, líčící bouřlivý poměr Thelmy Morganové a britského následníka trůnu Eduarda VIII, který se své pozice vzdal ve prospěch pozdějšího sňatku s Wallis Simpsonovou. Také tentokrát spisovatelka zůstává věrná historii, ale zaměřuje se na dynastii Romanovců, respektive na cara Mikuláše II a jeho rodinu. V popředí stojí nejstarší dcera Olga, mladá žena plná ideálů i nenaplněné lásky, která své city a ambice nemohla nikdy prožít naplno.

Ani v druhém románu nazvaném Poslední velkokněžna Bryn Turnbullová neuhýbá z osvědčeného schématu a líčí příběh carské rodiny ve dvou liniích; retrospektivní pohled se odehrává v letech 1913 – 1917, proložen je kapitolami z osudného pobytu ve vyhnanství, končícím vražedným útokem 17. 7. 1918, kdy byla celá rodina zastřelena bolševiky.

Autorka si pro svůj historicky laděný počin vybrala kontroverzní carskou rodinu, k níž Rusové chovali rozporuplné emoce. V rodině Mikuláše II se postupně narodily čtyři dcery, teprve po nich Alexej, vytoužený syn a očekávaný dědic trůnu. Trpěl hemofilií, jež ohrožovala jeho život, celou dobu rodina trnula hrůzou, kdykoli se chlapec zranil. Obavy o chlapce jsou těžištěm příběhu, odráží se v nich labilita Mikulášovy manželky, carevny Alexandry. Její zdraví a psychika je dlouhodobě ve špatném stavu. Odvahu a sílu jí vedle rodiny dodává i Rasputin, rozporupolný léčitel a mnich, k němuž Alexandra vzhlížela.

Román Bryn Turnbullové líčí dvě časová období – to šťastnější, kdy z pohledu Olgy sledujeme první dívčí vzplanutí k muži, čajové dýchánky u bohémsky založené tety, přes útrapy první světové války, v níž ženy z rodu Romanovců působily jako zdravotnice, až po tragické vyústění, které, bohužel, dobře známe a víme, že jinak to v tomto biograficky laděném románu skončit nemůže. O to víc je Poslední velkokněžna přesvědčivá, spolu s carskou rodinou odkrajujete poslední měsíce jejich života, sledujete, jak se dokázali vyrovnat s pobytem ve vyhnanství. Jako pevný bod působí láska Mikuláše a jeho manželky Alexandry, vnučky královny Viktorie, která kvůli své lásce přešla na pravoslavnou víru.

Spisovatelka napsala dojemný příběh čerpající ze skutečných historických událostí. Podařilo se jí věrně zachytit rozklad ruské monarchie, stejně jako střípky šťastnějších časů carské rodiny i následné útrapy a ponižování ze strany věznitelů – vězte, že poslední kapitoly se vám zcela určitě nebudou číst snadno, a je úplně jedno, jaký vztah k carské rodině máte.

Doporučuji knihu všem čtenářům, kteří se zajímají o monarchii, osudy Romanovců a zejména o životní příběh posledního cara Mikuláše II a jeho rodiny. Poslední velkokněžna přináší dramatický děj plný zvratů a nelehkých okamžiků a zachycuje známé historické události čtivou formou.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, knihu zakoupíte na eshopu.

Advertisement

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: