Design a site like this with WordPress.com
Začít

Nikdo není sám

Haló, haló, na vědomost se dává, že novou Petru Soukupovou Host vydává! Zapište si do diářů, kalendářů, telefonů, na ruku, či za uši, že 8. 12. vychází její novinka Nikdo není sám. Díky skvělému nakladatelství Host jsem si mohla titul přečíst ještě před vydáním a říct vám, že si ji určitě musíte pořídit, pokud autorčiny počiny milujete. A pokud tvorbu Petry Soukupové neznáte, je na čase to napravit. Její knížky jsou totiž trefnou sondou do mezilidských vztahů v naší krásné české kotlině. A nejinak je tomu i tentokrát.

Hlavní, nebo řekněme stěžejní postavou příběhu je Veronika, která žije s manželem Michalem a dvěma dětmi stojícími na prahu puberty, dvanáctiletým Míšou a čtrnáctiletou Májou. Jednou za dva měsíce rodinka jezdí za rodiči Veroniky, ale žádná slast to pro ně není, spíše povinnost. Jak už to občas v rodinách bývá, vztahy jsou napjaté a mezigenerační problémy se stupňují s každým soustem nedělního oběda. Když se jednou Veronika zavedenému systému vzepře a návštěvu odloží, netuší, že nechtěně rozvíří dosud vcelku poklidné vody jejich života. Matka jí nečekaně umírá a od té doby se všechno bortí jako domek z překližky.

Tohle je Petra Soukupová, jak ji známe a máme rádi – pokud jste na tom stejně jako já a řadíte ji mezi oblíbené autory, líbila se vám (nejen) její předchozí kniha Věci, na které nastal čas, určitě sáhněte i po této novince nazvané Nikdo není sám.

Příběh je podán z několika pohledů – stěžejní roli hraje Veroničino vyprávění, zdatně jí sekundují její děti a prostor dostává také zemřelá matka jako jakési Veroničino svědomí a vnitřní hlas, takže máte jednu situaci nastíněnou z více úhlů a je na vás, jak ji uchopíte. Je jasné, že každý se na ni bude dívat a vnímat ji úplně jinak.

Opět se ocitáme v rodině, která je svým způsobem dysfunkční. Doposud klidná a spokojená Veronika musí náhle přehodnotit dosavadní způsob života a rozhodnout se, jak bude pokračovat dál – někdo se musí starat o stárnoucího a zapomínající otce, s nímž to nebylo nikdy jednoduché. Hrdinka má oporu ve svém manželovi, který je ochoten přestěhovat se ke tchánovi a být mu nápomocný. Děti neprojevují žádné nadšení, naopak. Začnou přitahovat maléry a přidělávat rodičům starosti. Veronika situaci nezvládá a před problémy utíká k vínu a cigaretám. Patová situace, z níž není východiska – najde Veronika způsob, jak ji vyřešit ke spokojenosti všech, nebo se to nedá?

Petra Soukupová píše svým charakteristickým stylem – úsečná slovní spojení, dlouhá souvětí, která textu dodávají na dramatičnosti. Nervy a adrenalin zvyšují také rodinné scény a výstupy, jež autorka umí podat tak autenticky, až máte pocit, že jste se ocitli uprostřed rodinné sešlosti a sledujete slovní ping pong mezi jejími členy. Spisovatelka je výbornou a vnímavou pozorovatelkou mezilidských vztahů a dokáže nastínit různé situace tak, že v nich není vítěze ani poraženého. V některých situacích se určitě poznáte, nebo zjistíte, že vám je někdo vyprávěl.

Vstupte do světa, kde se řeší věci, které všichni známe, přesto si s nimi mnohdy nevíme rady a nenacházíme správné řešení – pubertální výstřelky dětí, stárnoucí rodiče, nedostatek času, stereotyp a rutina ve vztahu. Petra Soukupová to za nás nevyřeší, ale ukáže, že stejné problémy řeší téměř každá rodina.

Za recenzní ebook děkuji nakladatelství Host, titul najdete na eshopu.

Advertisement

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: