Design a site like this with WordPress.com
Začít

Drobná potěšení

Nakladatelství Ocelot, jehož knihy distribuuje eshop Megaknihy.cz, vydalo velmi zajímavý počin, který tak trochu mate anotací. Hovoří se v něm o neposkvrněném početí, takže hned nevíte, co od něj čekat. Honbu za senzací? Sci-fi prvky? Začtěte se a budete překvapeni, jak se Clare Chambers s takovým neotřelým námětem popasovala.

Píše se rok 1957. Anglie se po válce vrátila do života, svět se točí dál. Jean Swinneyová pracuje v lokálních novinách, žije na předměstí Londýna se stárnoucí matkou a její život se točí pouze kolem práce a času stráveného doma. Co nevidět jí bude čtyřicet, není divu, že ji nevalné vyhlídky na další životní etapu docela ubíjejí. Upíná se proto na senzaci, kterou vyvolá článek o možnosti partenogeze, což znamená vývin nového jedince pouze ze samičího vajíčka. Jestli je toto možné u lidí, se odbornící neshodují. Do redakce napíše jistá Gretchen Tilburyová, matka desetileté dcerky, která tvrdí, že malá Margaret byla počata, aniž by Gretchen spala s mužem. Jean se rozhodne napsat o případu reportáž a zjistit, jestli je to pravda nebo Gretchen lže. Čím víc se do podivné kauzy noří, tím víc se její život proplétá s rodinou Tilburyových, k nimž si vytvoří možná až příliš těsné vazby…

Román Drobná potěšení se pro mě stal dalším letošním lahůdkovým příběhem, který směle řadím mezi nejlepší knižní počiny tohoto roku. A kam má vzhledem k tématu patřit? Nebojte se, žádné sci-fi se nekoná, tahle knížka je regulérní společenský román odrážející život v poválečné Anglii. Je napsán velmi čtivým způsobem, s jemným, sotva postřehnutelným humorem, pro Brity tak typickým. Clare Chambersová umí zaujmout už jen tím, že vám nabídne neposkrvněné početí! Celou dobu tak přemýšlíte, jak se děj může vyvíjet a kam je spisovatelka schopna zajít. Nebojte se, námět je zpracován důmyslně a elegantně, má logické vyústění.

Vedle zápletky s početím sledujeme život Jean, do doby, než se seznámila s Gretchen a její rodinou, tak jednotvárný, nezáživný a stereotypní. Žije pouze s matkou, jíž obětovala vše a odměnou jí je pouze mrzutost a jistá sobeckost. Přese všechno mají obě mezi sebou pouto, které nejde jen tak přetrhnout.

Příběh není akční, plyne pomalu, přesto nenudí. Hlavní postavy se v průběhu děje vyvíjejí a mění v závislosti na situacích, které jim autorka připraví. Dokonce se nechala inspirovat jistou událostí, která se v roce 1957 v Anglii udála a důmyslně ji zapracovala do příběhu.

Román Drobná potěšení je propracovaným literárním dílem, v němž má každé slovo, každá věta své místo. Clare Chambersová důmyslně promyslela všechny detaily, které na konci příběhu zacvaknou na správné místo.

Pro mě byla tato knížka příjemným překvapením, moc se mi líbila a věřím, že si ji užije každý fanoušek anglických reálií.

Za recenzní výtisk letí poděkování do eshopu Megaknihy.cz, kde si titul snadno pořídíte.

Advertisement

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: