Design a site like this with WordPress.com
Začít

Fazóna

Zajímá vás, jaké problémy řeší Finové? No přece úplně stejné, jako my. Také se plácají ve vztazích, chtějí, to, co nemají, potýkají se s výchovou dětí… Jak se žije v současném Finsku vám nastíní Sami a jeho nejbližší v románu Fazóna. Život jim přináší sladké i hořké chvilky a je jen na nich, jak se s nimi vypořádají. Už teď si můžete být jistí, že o humor nebude nouze.

Samimu táhne na čtyřicet a je zářným příkladem toho, že biologické hodiny netikají jen ženám. Chce založit rodinu a mít děti, bohužel se mu to jaksi nedaří. Jeho sestra je sice vdaná, ale rodičovství ji obchází poměrně širokým obloukem. Samiho nejlepší kamarád děti má, tři krásné dcerky, ale na jejich výchovu je sám. Ani druhý nejlepší kamarád Pensonen to nemá snadné. Stará se o nemocné rodiče, kteří jsou rozvedení, takže na vztahy a pracovní kariéru mu nezbývá energie. Začarovaný kruh ještě více otáčí všetečné otázky příbuzenstva, které vždy umí nechtěně tnout do živého. Sami a jeho přátelé nezávisle na sobě objevují blog líčící perfektní rodinný a manželský život blogerky Sini, k němuž se upínají a hledají v něm rady i jakousi útěchu. Ale i Sini zjistí, že designově sladěný byt a striktní bio strava vám štěstí nezaručí…

Miika Nousiainen je talentovaným spisovatelem, který umí vztahové i rodinné problémy podat humorným stylem, přesto v nich pořád cítíte vážný podtón. Na příběhu Samiho a jeho přátel glosuje současnou finskou společnost. Poznáte život svobodného otce, budete svědky rodícího se vztahu jednoho věkově nerovného páru a zjistíte, že Finové mají vlastně úplně stejné problémy jako my.

Příběh začíná pohřbem a končí svatbou, mezi tím nás čeká jízda životem několika čtyřicátníků, při níž se nebudete nudit. Lehká ruka finského autora zaručuje vtipný a svižný děj plný situačního humoru, který působí přirozeně a nenásilně. V knížce není nouze o vtipné hlášky trefující se přímo do černého. Jestli máte rádi situační konverzační komedie, v nichž v hlavní roli figuruje rodina a přátelé, tak Fazóna se nese v podobném duchu. Mně připomněla vánoční komedii Děti nosí Santa Claus a v něčem tak trochu román Když panda tančí.

Román Fazóna pro mě byl velmi příjemným knižním překvapením, řadím ho mezi nejlepší kousky, které se letos na knižním trhu objevily, a budu ho doporučovat všem, kteří hledají kvalitní společenský román věnující se vztahům mezi lidmi.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Host, na jehož eshopu si můžete knížku pořídit.

Advertisement

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: