Design a site like this with WordPress.com
Začít

Zahrada

Jaroslav se v pětatřiceti vrací do domu svých prarodičů, kteří ho od dětství vychovávali. Doposud působil jako kaplan ve farnosti, kde v podstatě nedělal nic, jen si užíval výhod svého postavení. Návrat do míst, kde žil jako dítě, je pro něj šokující – dům je zanedbaný, zahrada, na niž byla jeho babička pyšná, také. Pomalými krůčky se Jaroslav vrací do civilního života. Je nešťastný, ukrývá v sobě spoustu protikladných pocitů a především jedno hořké tajemství. Útěchou je mu právě zahrada, kterou se snaží dát dohromady, stejně jako dům. Už to vypadá, že je vše na dobré cestě, Jaroslav se sbližuje se sousední rodinou, obvodním lékařem, snaží se najít vztah k otci alkoholikovi. Ale pak se všechno zvrtne a Jaroslav se ocitá v roli štvance, outsidera, vyvrhela, člověka, kterým společnost opovrhuje a nemá s ním slitování.

Co napsat, abych nespoilerovala, protože to by zabilo podstatu knížky nazvané příznačně Zahrada a čtenáře připravilo o opravdu šokující moment překvapení… Snad jen to, že Petra Dvořáková napsala temný, znepokojující román, nebo spíše novelu, v níž se věnuje tématu, které je pro společnost ještě pořád tak trochu tabu. Dokázala se vžít do pocitů vykořeněného muže a velmi realisticky popsat jeho mučivé myšlenky a pocity. Tím, že je příběh vyprávěn z pohledu Jaroslava, je ještě autentičtější, nahlížíme do jeho mysli a jsme svědky různých myšlenkových pochodů.

Před námi se odvíjí poměrně drsný děj, který jen tak neskousnete. Jaroslavův „problém“, jeho jednání i chování, to vše otestuje vaši míru tolerance. Atmosféru formuje nejen náročný a kontroverzní námět, ale především typický styl, kterým Petra Dvořáková píše – strohý, úsečný text, v němž je obsaženo vše podstatné – tíseň, bezmoc, strach i rozpolcení hlavního hrdiny, jeho způsob přemýšlení – jsou chvíle, kdy s Jaroslavem dokážete soucítit, stejně jako okamžiky, kdybyste s ním nejraději vyrazili dveře.

Žádná z knih Petry Dvořákové, které jsem doposud četla, není příliš optimisticky laděná, výjimkou není ani Zahrada, která vás přinutí zamyslet se nad tím, kým mohou být lidé kolem nás, co skrývají, nesou si v sobě, a také jak rychle dokážeme někoho odsoudit.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Host, knížku pořídíte na eshopu.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: