Design a site like this with WordPress.com
Začít

Pozůstalí

Po smrti manžela Pavla zůstává Jitka jako paralyzovaná. Zdánlivě funguje, stará se o syna, denně vaří a uklízi, není však schopná chodit do práce. Vše se zhorší, když se dozví, že manžel nezemřel na srdeční selhání, jak si celá rodina myslela, ale spáchal sebevraždu. Proč, to nikdo netuší. Pozůstalí. Ukazují prstem jeden na druhého a nedokážou svůj smutek společně sdílet. Jitka zůstává sama proti manželově rodině, která jí Pavlův čin dává za vinu. S každým dalším dnem, jenž od události uplynul, je na tom Jitka hůř. Tchyně se jí plete do výchovy syna Tomáška, kterému je teprve devět, přesto se chová jako puberťák. Je v něm něco zkaženého, nebo se jedná o osobitý způsob vyrovnávání se ztrátou?

Už ve svých předchozích počinech Alžběta Bublanová dokázala mistrně nahlédnout do nitra svých postav, ať to byla stárnoucí, osamělá žena v novele Barák, neotřele provázaní hrdinové z díla Ti, kterým se narodíš, či autorka sama v autobiografické próze Život s panikou. Podařilo se jí to i v novince nazvané lakonicky Pozůstalí.

Spisovatelka v útlé novele otevírá téma, které je s námi od počátku věků, přesto se o něm příliš nemluví. Jak se vyrovnat se zármutkem po odchodu blízké osoby, zejména tom nečekaném? Hlavní postavě Pozůstalých Jitce se to příliš nedaří. Je pod drobnohledem příbuzných ze strany manžela, kteří ji s oblibou utvrzují ve známém rčení, že krev není voda. Podle nich Jitka nemá právo truchlit v takové míře jako oni. V příběhu do popředí vystupují dvě poměrně nesympatické osoby, Jitčina tchyně a švagrová Alice. Jejich chování mě mnohdy vytáčelo do běla. A nutno říct, že se to občas dařilo i Jitce, tápající nejen ve vztahu k synovi, ale zejména k sobě samé. Celá tato rodina mi přišla velmi toxická, ani z jednoho člena jsem neměla dobré pocity a po celou dobu ve mně klíčil pocit, že nevyrovnané vztahy mezi sebou museli mít už předtím.

Alžběta Bublanová se soustřeďuje na rodinné vztahy, které jsou ovlivněny ztrátou blízkého člověka.Jak ji překonat? Nechat smutek prýštit ven tak dlouho, jak je potřeba? Jak se vyrovnat s vědomím, že jsme všichni smrtelní? Na tyto otázky univerzální odpověď neexistuje, jak všichni víme. Také Jitka zvolila svůj způsob truchlení, který se všem čtenářům líbit nemusí. Dny hlavní hrdinky plynou i po smrti manžela klidně. Zdánlivě klidně, máme pocit, že Jitka dělá dokola to stejné, vaří, pere, uklízí, ale pod povrchem to pěkně bublá. Ani ona, ani další pozůstalí netuší, jak naložit s faktem, že jejich milovaný odešel ze světa dobrovolně.

Autorka píše prostým stylem bez zbytečného patosu a květnatých vět, je věcná, což se k této novele hodí. Pozůstalí nejsou jednoduchým čtením, byť mají jen něco málo přes dvě stě stran. Možná je přečtete jen za jedno odpoledne, přesto ve vás budou ještě dlouho rezonovat a nabízet spoustu otázek i myšlenek týkajících se smrti a života po ztrátě.

Za recenzní výtisk děkuji spisovatelce Alžbětě Bublanové, knížku můžete pořídit na eshopu Knižního klubu.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: