Design a site like this with WordPress.com
Začít

Až uvidíš moře

V roce 1948 tehdejší Československo přijalo tisíce řeckých uprchlíků, kteří utekli z vlasti zmítané občanskou válkou. Mezi nimi bylo i velké množství dětí bez rodičů. Desetiletá Sotiria se spolu s dívenkou Koulou, jež vůbec netuší, jaké je její celé jméno a kam se poděla matka, ocitá v dětském domově. Po čase se Sotiria setká s rodiči a sourozenci, Koula se stává součástí rodiny. Osudy obou hrdinek a jejich příbuzných sledujeme v románu zabírajícím sedmdesát let.

Přirozeným, velmi čtivým způsobem autorka vylíčila život řecké komunity, kterou zastupují dvě naprosto odlišné postavy, Sotiria a Koula, jež přes veškeré viditelné rozdíly mají spolu hodně společného, obě hledají své řecké kořeny a snaží se zapadnout do života v socialistickém Československu.

Sotiriu a Koulu sledujeme od dětských let až po poslední etapu života. Pozorujeme je ve zdánlivě obyčejných situacích, které obě ať už spolu, nebo každá za sebe, prožívají.

Zároveň román připomínkou toho, jak šel čas v naší vlasti po roce 1948, až po současnost. Jsme svědky komunistických procesů a sledovaček, zažijeme pád okupačních vojsk v roce 1968, sametovou revoluci i euforii po ní.

Sága Až uvidíš moře od Scarlett Wilkové je pro mě dalším titulem, který mi utkvěl v hlavě, o jeho hrdinech pořád přemýšlím. Sotiria i Koula jsou velmi výrazné hrdinky, působí autenticky, spolu s nimi prožíváte jejich životní kotrmelce. Občas nad jejich jednáním zakroutíte hlavou, jindy je chápete.

Pokud milujete příběhy obyčejných lidí, které vlastně obyčejné nejsou, ale skrývají spoustu dramatických situací, román Až uvidíš moře se vám určitě líbit bude. Je to pravé ořechové pro fanoušky Aleny Mornštajnové, Lenky Chalupové a Karin Lednické, jež svými knihami právě takové osudy představují.

Advertisement

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: