Design a site like this with WordPress.com
Začít

Mlha

Další v řadě povídkových knížek Stephena Kinga je sbírka nazvaná podle úvodního příběhu Mlha. Obsahuje dvaadvacet povídek, které vás ve valné většině přinutí aspoň trochu se bát. Mě tedy ano, a u mě je to opravdu co říct, obecně se u knížek nebojím.

Hned první povídka, nejdelší z celého souboru, Mlha, je naprosto úžasná, vtáhla mě hned od prvních stránek, protože i přes relativně klidný začátek tušíte, že to nebude jen tak. Laděná je trochu do sci-fi kabátku, je hodně sugestivní a na paškál si bere chování lidí v krizových situacích. Je to jedna z těch, u kterých jsem měla pořádně nahnáno (čtěte v noci, když kolem vás všichni spí, a budete mít taky.)

Další výraznou povídkou je Opice, v níž se seznámíme s dětskou hračkou, která svým majitelům přináší bolest, strach a smrt. Je hororově laděná a svým námětem připomíná klasické povídky tohoto žánru, jaké psal třeba Poe.

Zamlouvala se mi i povídka Jaunt, v níž King zpracoval dost zajímavé téma teleportace lidí na jinou planetu. Má to však jednu podmínku – dotyční musí být v bezvědomí. Jaunt je taky napsán jako sci-fi a musím říct, že bych si ji dokázala představit v románové podobě.

Prám je dalším sugestivním počinem, po jeho přečtení jsem neměla dobré sny. Asi byste je taky neměli, kdybyste jako hrdinové povídky uvízli na prámu uprostřed jezera a nemohli nikam, protože kolem vás by byla podivná olejová skvrna požírající vše živé…

Dost jsem si užila i další příběhy – Zde jsou tygři, Zkratka paní Toddové, Kšefty na svatbě, Nezmar – toho obzvláště doporučuju a záměrně nic neprozradím, budete koukat!

Byť jsou některé povídky trochu slabší a zasloužily by si, aby je King trochu víc propacoval a šel do hloubky, celek je pořádně vymazlenou, hororově a tentokrát i z poměrné části do sci-fi laděnou sbírkou, kterou stojí za to si přečíst. Kingovi se podařilo v každé z historek vyvolat pocity strachu či obav, popisy jsou hodně působivé, živé a dost podněcují čtenářovu fantazii. Chladné a tmavé jezero z povídky Prám, ze kterého není úniku, mám pořád před očima.

Nechybí opět úvodní slovo ke čtenáři, na které se vždycky těším, a na konci knihy pár poznámek k jednotlivým povídkám, takže si uděláte ucelený obrázek o jejich vzniku.

Soubor povídek Mlha by určitě Kingovým fanouškům uniknout neměl, považuji ho za jeden z nejlépe sestavených, které se mi od něj dostaly do rukou.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, knížku pořídíte na eshopu.

Advertisement

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: