Design a site like this with WordPress.com
Začít

Billy Summers

Billy Summers. Takové sympatické jméno, že? Jeden by neřekl, že takové jméno může nosit nájemný vrah. Ale Billy není jen tak ledajaký zabiják. Zakázky bere pouze v případě, že objekt jeho zaměřovače je zlý a prohnilý člověk skrz na skrz. Navíc chce s touto prací nadobro skončit. Ale ještě než tak udělá, vezme poslední zakázku, jejímž cílem je zvláště odporný a bezcharakterní člověk. Vše by mělo jít jak na drátkách, Billy je mistr svého oboru, bývalý ostřelovač z Iráku, jeden z nejlepších, který ví, jak po vykonané práci co nejtišeji zmizet. Nic by tedy nemělo bránit tomu, aby Billy udělal svou poslední zakázku a užíval si zaslouženého odpočinku s kontem nabušeným penězi. Ale znáte to, věci se začnou sypat, aniž byste si to přáli, a přesně tohle se stane Billymu.

King využívá hlavní dějovou linku pro základní příběh, který začíná tím, že se Billy Summmers precizně připravuje na zakázku, na svůj cíl musí nějakou dobu čekat na určitém místě. Je domluveno, že bude předstírat spisovatelskou činnost, aby na sebe nepoutal přílišnou pozornost. A tady přichází geniální věc – Billy se rozhodne, že bude psát, aby se při čekání neukousal nudou a přitom bude předstírat, že je tak trochu chabé mysli. Což není pravda, Billymu to pálí jako nikdy. Sepíše tedy vzpomínky na vlastní minulost stylem prosťáčka. Vězte, že tato „literární vsuvka“ vás dostane do kolen a přinese překvapivé propojení s hlavní linií příběhu.

Kingovi se v Billym Summersovi podařilo stvořit postavy, které si oblíbíte na první dobrou. Billy je… Billy. Je možno oblíbit si zabijáka? Zamilovat si zabijáka? Po přečtení knihy říkám ano, je, byť se s vámi vaše morálka bude trochu prát.

Sakryš, sakryš, sakryš!!! Pane Kingu, smekám před vámi, tohle je váš majstrštyk (doufám, že ne poslední). Knížku jsem si užila od první do poslední stránkym, byť první část je trochu rozvláčnější (nic nového pro Mistrovy čtenáře) a nemohla dostat Billyho a další postavy z hlavy.

Příběh neotřelého nájemného zabijáka je originální a plný překvapivých zvratů i dojemně laděných scén. Najdete v něm odkazy na Kingova díla – schválně nebudu psát na která konkrétně, to vás při čtení přímo praští do očí. Tentokrát se autor mysteriózna dotýká jen zlehounka, skoro nenápadně a důraz klade spíše na vztahy a akci. A taky na romantiku. To byste u knihy s takovým námětem asi nečekali, že?

Billy Summers se opravdu povedl, Stephen King v něm dokazuje, že umí psát, i když mu pětasedmdesátka klepe na dveře. Laťka je opět vysoko, Mistře, přeskočíte ji dalším počinem? Těším se už teď.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, knížku pořídíte na eshopu.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: