Design a site like this with WordPress.com
Začít

V kolektivu oblíbená

S Pavlem Taussigem jste se mohli potkat, pokud jste četli jeho životopisnou knihu Chlapec, který přežil pochod smrti… a natruc jsem neumřel!, který napsal pro svého syna k jeho jedenáctým narozeninám a vylíčil v něm své dětství v koncentračních táborech. V novém počinu nazvaném V kolektivu oblíbená vsadil také na vzpomínky, jež tentokrát olemoval humorem.

V ději se přeneseme do padesátých let minulého století, kdy v tehdejším Československu vládli komunisté a kdo byl na jejich černé listině, ten o pořádné zaměstnání nezakopl. Totéž čekalo i mladičkou Hanu, jejíž otec upadl v nemilost režimu. Stačilo však být ve správnou dobu na správném místě, což se Hance podařilo, a tak se mohla těšit z místa doručovatelky v bratislavském Státním nakladatelství beletrie, kde si všichni dělali, co chtěli, samozřejmě tak, aby to nebylo poznat. 🙂

Mladá, naivní dívka nahlíží pod pokličku organizace a zjišťuje, jak to v podniku chodí. Dochází ke spoustě tragikomických situací, které u pamětníků vyvolají nostalgický smích, u mladší generace vyloudí grimasu úžasu, že něco takového bylo vůbec možné.

Retro román ocení především ti, kteří dobu normalizace zažili a dokážou se rozpomenout na absurditu tehdejší doby. Hanku čeká hodně situací, v niž prokáže svou přirozenou inteligenci a zároveň se tzv. otrká, nabyde zkušenosti.

Pavel Taussig opět čerpá ze své minulosti, kdy v nakladatelství pracoval a své prožitky zapracoval do Hančina neotřelého příběhu. Přiznám se, že jsem měla trochu jiná očekávání, těšila jsem se na zážitky spojené s vydáváním knih a přiblížení tehdejšího knižního trhu a zpracování literatury. V knížce se tyto aspekty objevují, ale spíše jako doplňující prvek Hančina profesního života a až takový prim nehrají. Ale i já jako milovník retro jsem si nakonec v příběhu našla své. V každém případě se vám do rukou dostává zajímavý dobový počin psaný lehkou rukou a sršící humorem.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, knížku pořídíte na eshopu nakladatelského domu Grada.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: