Design a site like this with WordPress.com
Začít

Šepot včel

Máte rádi rodinné ságy? A máte rádi romány, které v sobě nesou víc, než jen „obyčejný„ příběh? Pak je tady pro vás Šepot včel, nádherný, magický počin, jenž vás okouzlí vybroušeným stylem.

Sledujeme osudy rodiny Moralesových na pozadí divokých dějin Mexika od počátku dvacátého století. Když chůva Reja najde opuštěné miminko obklopené rojem včel, ani v nejmenším nikdo netuší, jak moc se malý Simonopio, jehož se Moralesovi ujali, dotkne životů lidí nejen v rodině. Klučina, který se narodil s rozštěpem rtu, je sice milován náhradními příbuznými, ale zároveň se stává trnem oku některým lidem. Dokáže totiž předvídat, co se stane. Zachrání sice svou rodinu před španělskou chřipkou, ale jiným tragédiím zabránit nedokáže, ani kdyby sebevíc chtěl.

Sofía Segovia je spisovatelka, jejíž jméno je dobré si zapamatovat. Píše nádherným, poetickým jazykem, příběh, který nám předkládá je hutný a táhne se jako sladký včelí med. Díky skvostnému překladu Romany Bičíkové si můžeme vychutnat každé slovo a být svědky jedné historické etapy svérázného Mexika.

Postavy, které autorka vytvořila, jsou velmi živé a plastické. Manželé Moralesovi se řadí mezi nejsympatičtější literární páry, oblíbila jsem si je pro jejich povahové vlastnosti. Byli bohatí, přesto se nepovyšovali a chovali se přátelsky. Také Simonopio si pro svou čistou duši získal mé sympatie.

Vypravěčem příběhu je nejmladší ratolest Moralesových, syn Francisco, jemuž je Simonopio přítelem, rádcem i ochráncem. Jeho očima vidíme svět ničený epidemií španělské chřipky, sledujeme láskyplný vztah jeho rodičů a necháváme se opájet všudypřítomným bzučením včel, které mají v ději své opodstatnění. Autorka klade důraz na mezilidské vztahy, zejména rodinné, laskavost u Moralesových střídá nenávist a zášť, jež v sobě živí někteří lidé, jimž statkář leží v žaludku.

Šepot včel je úžasný román spojující realitu života v Mexiku na pozadí bouřlivých dějin s prvky magického realismu, který je do děje zakomponován nenásilnou, přesto výraznou formou. Inspirace skutečnými událostmi dala život příběhu, jehož hlavním mottem je láska, přátelství a loajalita.

Košatý rodinný počin potěší všechny milovníky ság a neotřelých destinací. Mexiko stojí za bližší prozkoumání.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Host, knížku pořídíte na eshopu.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

2 komentáře: „Šepot včel“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: