Když panda tančí

Jak se vyrovnat se ztrátou milované osoby? Jak překonat smutek a vyhrabat se z problémů? Co si třeba koupit kostým? Kostým pandy? Ptáte se, k čemu by vám byl? Upřímně řečeno, většině lidí asi k ničemu, ale Dannymu Malooleymu přinesl štěstí. Nevěříte? Začtěte se do románu Když panda tančí a uvidíte sami.

Dannymu před rokem zemřela milovaná manželka při autonehodě a jeho malý syn Will, který z ní vyvázl jen jako zázrakem, přestal mluvit. Danny se navíc potýká se svým domácím, ten mu vyhrožuje kvůli neplacení nájemného. Danny jako otec samoživitel totiž jen těžko shání práci a splátky se bohužel neptají, jestli se vám daří a jak. Danny musí sehnat peníze jinak. Inspiruje se pouličními umělci v parku a začne se živit jako tančící panda v místním parku. Kostým je sice opelichaný, smrdí a tanec není taky nic moc, ale Danny se nevzdává. Navíc zjistí, že jeho syn mluví. Will totiž chodí do parku a tam se ze svého trápení vyznává podivně vypadající a zapáchající pandě… Pro Dannyho svítá ještě jedna naděje, plánuje vyhrát talentovou soutěž a odnést si pěknou sumičku peněz. K tomu potřebuje pomoc tanečnice Krystal, jíž se do akce moc nechce. A domácí taky pořád vyhrožuje a násilí se vůbec nebojí…

Tahle knížka mě zaujala neotřelou anotací, která slibovala hodně zajímavý, v leccčems i bohémský příběh. Tohle byla trefa do černého, čtení, které mě chytlo na první dobrou a jen těžko jsem se s hrdiny loučila. Tuhle knížku doporučuji všem, kdo se rádi noří do dojemných rodinných příběhů, okořeněných špetkou humoru. Takového humoru, který je blízký Adrianu Moleovi nebo hrdinům Nicka Hornbyho. Suchý, trochu sarkastický, přitom mu nechybí punc laskavosti. Vlastně to bylo, jako by si spolu sedli právě Nick Hornby, Richard Curtis a David Nicholls a společně tuto knížku sepsali. James Gould-Bourn je pro mě jménem, které si budu v literárním světě hlídat, jeho tvorba mi sedla.

Máte-li podobné typy příběhů rádi, takové, v nichž se objevují zajímavé vedlejší postavy, které pořádně zahýbou dějem, v nichž se řeší rodinné záležitosti s humorem a laskavostí a ve kterých není nouze o zábavné, leckdy tragikomické scény, jaké známe právě z britských komedií, je román Když panda tančí právě pro vás. Příběh pro táty a jejich syny, příběh pro mámy, které chtějí vědět, jak to ti dva spolu vlastně mají. I když své děti milujete, je někdy těžké přiblížit se jim a zjistit, co je vlastně trápí.

Příběh smolařského Dannyho a jeho milého syna Willa mě uhranul. Fandila jsem tančící pandě, smála jsem se u scén s tanečnicí Krystal a brečela, když Will vzpomínal na věci, které ho naučila maminka.

Je to ten typ knížky, kde se střídá smutek se ztřeštěností, chvíli se smějete, chvíli pláčete a pak jste na konci, ani nevíte jak. Právě tuto knížku bych si představovala natočenou jako film – pane Curtisi, máte čas napsat scénář?

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Host, kde si můžete knížku pořídit.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s