Všechny barvy noci

To, že je člověk zdravý a slouží mu všech pět smyslů, je naprosto skvělá a jedinečná věc. Vážně. Představte si, že by vám jeden z nich přestal fungovat, který byste si vybrali? Chuť, čich? Sluch? Předpokládám, že zrak by si nikdo dobrovolně nevybral. Ani Vincent, pětatřicetiletý trenér tenisu. Od lékařů se dozvídá krutou zprávu, během měsíce má přijít o zrak. Co byste v takovém případě cítili? Bezmoc, vztek, lítost? Vincent se s nezvratnou diagnózou vyrovnává jen velmi těžko. Nemůže vykonávat milovanou práci a opouští ho snoubenka, s níž plánoval společnou budoucnost. Vincent odjíždí na venkov, do domu milovaného dědečka, kde se přibývající tmou přizpůsobuje novému způsobu života. Přichází zklidnění, smíření a možná i nová láska.

Všechny barvy noci je další knížkou z řady oblíbených 7lásek z produkce nakladatelství Metafora. Opět nedostáváme pouze romantiku, ale příběh, který přinutí zamyslet se nad tím, že bereme některé věci jako samozřejmost. Vincent se učí znovu žít, oporu má v rodičích a přátelích, ti se snaží muži pomáhat, i když někdy se chovají jako slon v porcelánu. Zejména rodiče, ve snaze usnadnit mu všechno a provést ho světem tmy bez jediného škrábance, jsou někdy až příliš starostliví a Vincent má pocit, že nemůže dýchat.

Knížka je napsaná poetickým stylem, který může na některé čtenáře působit stroze. Autorka jí vdechla francouzský šarm, přestože je Belgičanka :-), líbilo se mi, jak se vžila do pocitů bezmocného muže, který přichází o zrak. Text je členěn do kratších kapitol, děj proto odsýpá docela rychle. Nakladatelství si stejně jako u ostatních 7lásek vyhrálo s grafikou. Každá kapitola začíná citátem a zdobí ji malá sazenička rajčete, což má pro děj význam. Jaký? Dozvíte se. :-).

Hledáte-li čtení ze života, čtení, kde sice osud hrdinovi naložil, ale on se dokázal vzepřít a jít dál, zkuste Všechny barvy noci. Po přečtení už nebudete považovat svých pět smyslů za samozřejmost, ale budete si jich vážit ještě o něco víc než doposud.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, knížku pořídíte na eshopu nakladatelského domu Grada.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s