Design a site like this with WordPress.com
Začít

Opium a absint

New York konce 19. století. V Americe právě vyšel román Brama Stokera Dracula, ve stejné době byla nalezena zavražděná dívka. Ale jak byla zabita, když na těle neměla žádné rány, pouze dvě stopy na krku naznačují, že jí byla odebrána krev. Mohl vraždit upír? V Draculovi ano, tak je to možné i v New Yorku? Tillie Pembrokeová má hlavu plnou otázek, mrtvou je její sestra Lucy, která se měla vdávat a byla miláčkem rodiny. Tillie miluje knížky a je od přírody nesmírně zvídavá, vraždě své sestry chce přijít na kloub za každou cenu, přestože utrpěla zranění při pádu z koně a je víc než hodně zásobována laudanem, které jí má ulevit od bolestí. Je to však látka návyková a Tillie se jí nedokáže vzdát. Její jinak jasné logické myšlení je čím dál víc obestíráno opiovou mlhou a je pro ni těžké rozlišit, co je realita a co důsledkem její bujné fantazie a drogových halucinací. Jistá si není ani svým okolím, někdo z blízkých osob ji pomáhá a chrání, jiný ubližuje. Ale kdo je kdo? A jak tedy zemřela Lucy?

Lydia Kang napsala atraktivní příběh na pomezí young adult a detektivky se strašidelnou a ponurou atmosférou, jakou známe právě z Draculy.

Autorka zvolila er-formu, mně připadalo, že by se k příběhu hodilo spíše vyprávění v první osobě prostřednictvím Tillie, která je velmi zajímavou a osobitou postavou, jejíž odvahu a svéráz si určitě oblíbíte. Tillie je jako umanutý pes honící se za voňavou kostí, pátrá po sestřině vrahovi s dojemnou urputností a šarmem vlastním mladým dívkám. Autorka ji nechává pobíhat newyorskými uličkami, poznávat chudobu, zároveň své hrdince „dopřává“ drogovou závislost, z níž je velmi těžké se vymanit dnes, natož v 19. století. Laudanum bylo jedním z nejdostupnějších sedativ tehdejší doby a předávkovat se, či si na něj zvyknout, bylo velmi snadné, lékaři ho předepisovali bez větších skrupulí.

Opium a absint se čte dobře, důraz je kladen na dobovou atmosféru, stejně jako na charaktery hlavních postav, které jsou trefně popsány. Nechybí detektivní linie, v níž autorka splétá cestičky jedním směrem, který se… však to z dobrých knížek znáte, prostě se zvrtně někam jinam, než se čekalo. A romantika? Bude lehce kopírovat Tilliin knižní idol? Nechte se překvapit, kolem hlavní hrdinky se motá mužů hned několik. Zjistíte taky, že byť se Amerika tváří velmi prudérně, s některými vztahovými náležitostmi si její občané hlavu příliš nelámali.

Na první pohled se knížka tváří jako typická „youngadultka“, má přesah. Všímá si vztahů mezi lidmi různých sociálních vrstev, zaměřuje se na postavení ženy v tehdejší společnosti a především si bere na paškál závislosti a jejich dopad na osobnost člověka.

Opium a absint je sympatickým knižním počinem žánru historické detektivky a můžu ho doporučit, pokud hledáte čtení, jehož předností je zejména dobová atmosféra.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, knížku pořídíte na eshopu nakladatelského domu Grada.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: