Křehká krása

Pamatujete si legendární seriál Synové a dcery Jakuba skláře? Co si dát německou „odnož“, v níž jako sklářky figurují pouze ženy? Petra Durst-Benningová napsala historickou ságu, v níž přináší pestré osudy žen sklářské rodiny z vesničky Lauscha. Křehká krása je prvním dílem ze série a věřte, že na své si přijdou jak milovníci historických příběhů, tak i nadšenci do řemesel.

Sestry Steinmannovy žily s otcem Joostem, který v Lausche vedl rodinnou sklářskou dílnu. Své dcery vychovával s láskou a péčí možná až příliš velkou, po jeho smrti zůstaly tři dívky bezradné. Začaly pracovat u Joostova konkurenta, aby si vydělaly peníze. Jak Ruth, Marie a Johanna přežijí ve světě, který až doposud patřil jen mužům? Copak se sluší, aby žena foukala sklo a ve sklářském oboru dokonce podnikala? Každá z dívek má svůj sen o životě, práci a lásce, za který musí bojovat. Jednotlivě to ale nepůjde, byť se jejich představy o životě v lecčems rozcházejí, budou se muset pevně semknout a jít za svým cílem společně.

Petra Durst-Benningová napsala nádherný román plný emocí a křehkého skla. Poznáváme nejen život německé společnosti 19. století, ale máme možnost nahlédnout do nitra sklářského řemesla. A nutno říct, že docela podrobně. Můžu říct, že mně osobně se tato „exkurze“ hodně líbila a na vánoční ozdoby, které sestry Steinmannovy vyráběly, budu pohlížet s větším respektem a uznáním k tomuto řemeslu.

Autorka se hodně věnuje tomu, jaké postavení mají ženy v tehdejší společnosti, jak snadno byly (a jsou) zneužitelné, aniž by se mohly adekvátně bránit a dokázat, že ve světě mužů mohou existovat. Zachytila také každodenní činnosti a rutinu života, ať už se jednalo o život na vesnici nebo ve městě, kam se pracovně dostala jedna ze sester.

Příběhu dominuje romantická linie, jedno Steinmannovic děvče prožívá svůj pohádkový sen, další je neskutečně krátkozraké a to, co má přímo před očima, nevidí. 🙂

Se ságami německých autorek se v současném knižním světě doslova roztrhl pytel. V čem je tedy Křehká krása jiná, proč byste měli sáhnout právě po ní? V první řadě přináší příběh „z masa a kostí“, který je velmi uvěřitelný a má hlavní hrdinky, s nimiž jejich peripetie prožíváte, natolik dokáže autorka do děje vtáhnout. Přiznám se, že jsem občas měla chuť každou z tvrdohlavých sester „vzít něčím po hlavě“, protože potřebovaly v mnoha věcech nakopnout. Když mě zrovna v něčem neštvala Marie, byla to Ruth, či Johanna. V průběhu děje se jejich charaktery vyvíjely, dívky dospěly a staly se silnějšími a dokázaly se postavit na vlastní nohy a já jim hodně fandila.

Těším se na pokračování osudů sester Steinmannových. Autorka každou z nich postrčila na samostatnou kolej, ale jak už víme, cesta životem bývá nevyzpytatelná, i na naše hrdinky bude určitě čekat spousta nových situací, kdy budou muset prokázat mnoho odvahy i sil.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmpolis, knihu najdete na eshopu nakladatelského domu Grada.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s