Knihkupectví ztrát a nálezů

V jediném okamžiku přichází Natalie Harperová o matku i snoubence, kteří zahynuli při nehodě letadla. Ve stejné chvíli se tak stává majitelkou knihkupectví, jež její matka provozovala a které je zatíženo dluhy. Přebírá také péči o dědečka se zhoršující se pamětí. Možná by pomohlo prodat dům, v němž knihkupectví sídlí, ale proti tomu je dědeček, jeho majitel, pro něhož má rodný dům citovou hodnotu. Natalie se ke svému prarodiči nastěhuje a pokusí se udělat vše pro to, aby matčino vymazlené, leč neprosperující knihkupectví zachránila.

Susan Wiggs není autorkou, která by byla nějak moc známá, což je škoda, protože by určitě neměla uniknout pozornosti čtenářek, které mají rády rodinné příběhy s romantickou linií. Moc se mi od ní líbil román Strom života zasazený do malebné krajiny Vermontu. Už teď se těším, až se začtu do dalšího počinu nazvaného V jabloňovém sadu.

A jaké je tedy Knihkupectví ztrát a nálezů? Spisovatelka píše velmi čtivě a dokáže upoutat od prvních stránek. Navíc, jste-li milovníky nepříliš akčních příběhů, v nichž je zacíleno spíše na vylíčení mezilidských vztahů, budete si v ní libovat. Jedná se o poklidné vyprávění, i když emoce mají samozřejmě své místo. Knihkupectví ztrát a nálezů je plné knížek, odkazů na literaturu i hudbu – Natalie miluje Eddieho Veddera z kapely Pearl Jam a její matka poslouchala Bryana Ferryho a Roxy Music, čímž mně osobně byly obě velmi blízké.

V knize nechybí ani romantická linka a hned od počátku dosti průhledná, ale co, tohle přece vždycky u takového typu literatury očekáváme. Důraz je kladen primárně na vztahy v rodině, spolu s Natalií odkryjeme dokonce i letitou záhadu. Děj se citelně dotýká i problematiky stárnutí a neduhů s tím spojených. Natalie má naloženo dost, přesto se snaží, aby matčin odkaz v podobě knihkupectví existoval dál.

Knihkupectví ztrát a nálezů je nádherným, poklidným příběhem, ke kterému se hodí hrnek horkého čaje nebo kávy a uklidňující světlo svíček. Je to pohlazení na duši pro ty, kdo chtějí zvolnit a užít si každé písmenko a nasát vůni knížek i typickou atmosféru knihkupectví.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, knížku pořídíte na eshopu nakladatelského domu Grada.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s