Za dveřmi tma

Je cosi shnilého v městečku americkém… I tak by se dal parafrázovat jeden slavný výrok. Maloměsto Whistling Ridge působí na první pohled poklidně a lehce ospale, ale… Pohled druhý už říká něco jiného. Z večírku nedorazí domů sedmnáctiletá Abigail a její zmizení vyvolá spoustu otázek a hlavně rozdmýchá zlo, které doposud spalo.

Tedy, musím říct, že román Za dveřmi tma nepatří k těm, do kterých se začtete a nezavřete knihu dřív než na poslední straně. Děj se odvíjí jen velmi, velmi pozvolna, takže je těžké udržet úplnou pozornost a to říkám já, které rozvláčnější texty vesměs nevadí. Pokud vydržíte tento dlouhý a hluboký ponor do života na maloměstě, vynoříte se na konci knihy s úžasem, poslední třetina je totiž šílená jízda a smršť.

V tomto psychothrilleru mladá autorka – ročník 1995! poukazuje na uzavřené komunity malých městeček. Je sice Angličanka, ale nějakou dobu žila ve Spojených státech právě v takovém prostředí. Představujete-li si idylku, to znamená, že se všichni znají a jsou spolu zadobře, tak správně je jen první část. Obyvatelé Whistling Ridge se mezi sebou opravdu znají, a to velmi dobře, ale navíc jsou spjati a propleteni nitkami tajemství, mnohdy temnějšími než noc. Je to tak, každý na každého něco ví a má tak pořádnou páku v ruce. Navíc se v městečku, v němž velkou roli hraje víra v Boha neodpouští jiná sexuální orientace nebo odchýlení od Božího slova.

Anna Bailey v knize řeší spoustu témat a splétá je dohromady – LGBT tématika, drogy, domácí násilí, náboženský fanatismus, alkoholismus, rasovou nesnášenlivost; na jedno malé městečko je toho snad až příliš. V každém případě je podivuhodné, jak se s tím mladá autorka dokázala popasovat. Byť máte pocit, že vás přehršel problémů zadusí, po přečtení musíte nad hrdiny dlouho přemýšlet. Ani jeden z nich není takový, že by dokázal přirůst k srdci, přesto jejich problém nutí k zamyšlení.

Psychothriller Za dveřmi tma, je sice zdlouhavou, leč docela povedenou sondou do světa společnosti lidí zmítaných problémy a předsudky. Ve Whistling Ridge byste určitě bydlet nechtěli, za to ručím, ale nahlédnout do životů jeho obyvatel, proč ne? Cizí problémy jsou vždycky lepší, než vlastní. 🙂

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, knížku najdete na eshopu nakladatelského domu Grada.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s