Design a site like this with WordPress.com
Začít

Kontinuita parku

Znáte to. Odejdete z rodného města, třeba na studia nebo za prací, a pak se po letech vrátíte. Stejně jako Josef. Ten se vrátil zpátky jako profesor na gymnáziu, kde sám studoval. Návraty nejsou vždycky jednoduché, zejména když míříte z metropole do příhraničního městečka, kde lišky dávají dobrou noc. Změnil se Josef, změnilo se město, jak spolu budou souznít po takové době?

Nakladatelství Host vydává českou tvorbu, kterou stojí za to číst. Jiří Hájíček, Petra Soukopová, Jan Němec, Kateřina Tučková a mnoho, mnoho dalších. Kontinuita parku Petra Šestáka tvoří další zajímavou položku v produkci nakladatelství. Příběh navrátilce Josefa totiž není obyčejnou zpovědí člověka, který se hledá, je to zároveň výpověď jedné generace ovlivněné dvěma režimy – socialismem a kapitalismem, jež se ale nedokáže ztotožnit ani s jedním a tápe mezi nimi jako ve vzduchoprázdnu.

Kontinuita parku je neotřelým dílem, na které je nutné se soustředit. Děj nepostupuje chronologicky, v textu se jako tok řeky prolíná Josefova minulost a současnost, jeho myšlenky, úvahy a vzpomínky, které jsou mezi sebou různě provázané. Chybí přímá řeč, takže pokud na to nejste zvyklí, asi budete v textu trochu tápat a zápasit s formou psaní, která je nezvyklá, ale zajímavá a stojí za to.

Josef řeší osobní záležitosti svého dosti nekonvenčního života. Sbližuje se s ženami, bojuje s nedostatečným bydlením a vlezlou bytnou, řeší zdánlivě banální situace s kolegy ve škole, vzpomíná na svérázné příbuzné, kteří ho formovali. Dílu nechybí nadhled a suchý humor, některé pasáže působí tragikomicky a máte pocit, že na vás dýchla atmosféra starších českých komedií, v nichž nebyla nouze o absurdno, například Vážení přátelé, ano.

Pokud přijmete tak trochu jiný styl psaní a přistoupíte na hravou formu plnou metafor a přídavných jmen, která jsou někdy psaná s velkým písmenem zdůrazňujícím význam slovního spojení, dostanete hodně zajímavý počin, který stojí za přečtení už kvůli toho, jak si autor pohrává s češtinou.

Hledáte-li českou tvorbu, která se vymyká šedému průměru, sáhněte po Kontinuitě parku, třeba vás překvapí, stejně jako mě.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Host, na jehož eshopu si knížku najdete.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: